1

מדוע היום לפני 69 שנה החלו ביחד "פרשת ילדי תימן" וילדי הגזזת ביום הקמת המדינה 15.05.1948

 גזזת ילדי תימן

באופן מדהים "פרשת ילדי תימן", ופרשת הגזזת החלו היום  15.05.48  לפני 69 שנים, ביום עזיבת הבריטים, בשעה שדוד בן גוריון הפך את "מדיניות ההסגר הרפואי " של הבריטים והורה על ביטול "מדיניות הסלקציה הרפואית" בכניסה לישראל שהנהיגו הבריטים ונתן זכות לכל עולה עם כל מחלה מדבקת או נכות או גיל לעלות לשראל באין מפריע .

 זה היה יום הסטורי, מדינת ישראל הוקמה, ובאותו יום פרצה מלחמת השחרור. ובמקביל נזרעו הזרעים ל״פרשת ילדי תימן,  ופרשת "ילדי הגזזת 2 "  שתי פרשיות על בסיס רפואי של עולים חולים שהגיעו מחוסר ברירה רפואית רק לישראל , המדינה היחידה שקבלה אותם, וטוענים שנפגעו מטיפול רפואי שקבלו כאן במדינה היחידה שקלטה אותם בזרועות פתוחות .

שינוי"מדיניות הסלקציה הרפואית הבריטית" שהיתה נהוגה מאז 1917 ועד 1948 בהחלטה לאפשר לכל עולה חולה במחלות מדבקות להכנס לישראל ללא בדיקה רפואית היתה הטעות הגדולה שעשה בן גוריון.

 ממשלת המנדט מנעה במכוון כניסת אנשים חולים, נושאי מחלות מדבקות, או נכים לישראל, או עולים ללא מפרנסים ותומכים כלכלית כדי להמנע ולא להשקיע בטיפולים רפואיים באזרחים שאינם אזרחי בריטניה – מהלך אכזרי והגיוני שאיש לא יכל להתלונן נגדו, אך כשהתקבלה ההחלטה הפוכה הגיעו כצפוי המתלוננים על שלא קבלו טיפול ראוי. .

בן גוריון לקח את הסיכון שיתפרצו מחלות מדבקות ומגיפות, עקב עליה לא מבוקרת ועלויות הטיפול והאשפוז  הרפואי יעלו, אך לא תיאר לעצמו  את היקף עליית הטיפולים הרפואיים ושהחלטתו שקיבל תביא ועלילת דם נגדו  אחרי 69 שנים – בשעה שהוזהר על ידי מספר רב של שותפיו  לממשלה ובראשם לוי אשכול שזה מה שיקרה.

מדינות הסלקציה הבריאותית הבריטית בין 1917 ל 1948 הפכו את הישוב שנבנה לישוב צעיר ובריא מאד כשכמעט כל המחלות. המדבקות בו הודברו,  גרענת , גזזת, טיפוס,  כולי רע , פוליו,  הכל היה מאחורי הישוב מדינות הסלקציה הבריאותית הורידה את התמותה בישראל  ובמיוחד תמותת ילדים לשהפכה לאחת הנמוכות בעולם,

  החל משנת 1939 ותחילת מדיניות ״הספר הלבן״  כשהוגבלה העליה לארץ ובאירופה היתה מלחמה והתנועה לארץ ואליה הוגבלה בעיקר לכוחות צבא  על ידי הרשויות ופיקוח רפואי הדוק, תפוצת המחלות המדבקות בישראל היתה נמוכה ביותר .

מדינות הסלקציה הבריאותית היתה נהוגה במקביל גם בחלק גדול ממדינות אירופה ואמריקה, כך שלמעשה אנשים חולים או עם מחלות

מדבקות כמעט שלא יכלו לעבור מארץ לארץ עד שהבריאו ועד שנבדקו על ידי השלטונות .

יותר מזה בשעה שגבולות ישראל נפתחו לכניסה ללא סלקציה בריאותית, מרגע עזיבת המנדט הבריטי את הארץ היום לפני 69 שנים ב 15.05.48 ברוב העולם באירופה וארצות הברית עדיין הוטלו על העולים סנקציות בריאותיות קשות שגרמו לרבים מהעולים להגיע לישראל רק מהסיבה שיכלו להכנס לישראל באופן חופשי ללא בדיקות רפואיות ועוד לקבל טיפול רפואי חינם על חשבון המדינה לתקופת מה,   .

בשעה שעולי תימן התחילו לזרום לישראל החל משנת 1943 הם טופלו ונבדקו במחנות פיוש, מצעביין, וגאולה על ידי רופאים של הגויינט. ורופא תעסוקתי בריטי קבע לחיים ולמוות את בריאותו של כל אדם שביקש היתר עלייה לישראל והכריח לעיתים עולים לבצע ניתוחי שקדים ואופרציות אחרות כתנאי לעליה או להתרפא ממחלות עינים ושיער לפני העליה .

מחסום נוסף לעליה היה עד לשנת 1948 כשיוצאי תימן הגיעו עד אז באוניות היו רופאי האוניות שסרבו להעלות על האוניות אפילו אנשים עם חום או אדמומיות בעינים מפחד שהאוניה תוכנס להסגר בנמל היעד  ל 40 יום אם יתגלו עליה אנשים חולים בכל חולי, ויחוייבו להחזיר את החולה לנמל היעד , עד כך היתה רמת הבדיקה והפחד מהשלטונות שמחלות מדבקות יועברו  ויגרמו להדבקה או לעלויות רפואיות   .

מרגע פתיחת גבולות הארץ ביום הקמת המדינה, החלו להגיע מידי חודש כ 12,000 עולים, חלק גדול מהם חולה במחלות מדבקותעקב שהייתם במחנות מעבר בתנאי תשישות ורעב, ושהייה בתנאי הגיינה נמוכים ביותר, או  במדינות ללא טיפול רפואי מסודר או מדינות ללא רופאים כמו תימן .

 התוצאה היתה איומה, משום שבמכה אחת העומס הרפואי על הישוב עלה בצורה דרמטית ושרותי הרפואה כמעט שקרסו מחלות רבות כמו פוליו-שיתוק,  טיפוס,  גזזת וגרענת שלא היו כאן במשך שנים החל משנת 1939 שנים חזרו עד לשנת 1960 אז הודברו שוב. כשהיקף העליה ירד דרמטית שוב .

מאות ילדים קיבלו שיתוקים במגיפת השיתוק שהיתה ב 1950 כתוצאה מהצפיפות בבתי הילדים ובמעברות

מאות ילדים מתו מטיפוס ודיזנטריה שחטפו שלא באשמתם כתוצאה מהתנאים התברואתיים במחנות המעבר והמעברות

 עשרות רבות נעלמו כתוצאה מהבלגן הרופאי והעומס על שירותי הרפואה שהורכבו. ברובם מעולים חדשים שהגיעו כי היקף הישוב הוכפל  במהירות

אלפי ילדים הוקרנו מתוך רצון למגר את מחלת הגזזת בטיפול שהיה שגרתי בכל העולם .

לא היה צריך להחפז עם העלייה הבעייתית 

למעשה שמירת מדיניות הסלקציה הבריאותית כמו ביתר העולם היתה מונעת משליש מהעולים לפחות להגיע לישראל ואותם עולים במילא  לא היו יכולים להגיע לשום מדינה אחרת כי היו חולים ולא יכלו להכנס לשום מדינה.

  אם מדינת ישראל היתה מתנה את הבראת עולי תימן במחנות בתימן ,הרי שהתמותה בקרב התימנים היתה פי כמה, מה גם שהעברת עשרות רופאים וציוד למחנה גאולה לתימן לטיפול להבראת העולים לפני עלייתם לא היתה ברת ביצוע, כי כל הרופאים הוסבו לצהל עם פתיחת מלחמת השחרור ובתימן בכלל לא היו רופאים או שירותי רפואה למעט שרותים בריטים שלא נתנו סיוע משום שהתנגדו להגעת יהודי תימן לעדן. .

כך שלמעשה הטיפול הרפואי שניתן בישראל ליוצאי תימן שהוטסו ללא טיפול רפואי מקדים לישראל הציל מקסימום אנשים שהיה ניתן   להציל, בשעה שהיה חלון הזדמנויות קטן להעלאת העליה מתימן שהגיעה ראשונה. ליוצאי תימן לא היתה שום אלטרנטיבה לעזוב לשום מקום אחר ורק לחץ מצד יוצאי תימן בישראל על בן גוריון הביא להעלאתם .

 תופעה דומה היתה עם עולי מרוקו שהתחילו להגיע במאסות רק בשנת 1952 – 1955  כשהמצב הכלכלי והביטחוני במרוקו החל להתערער .

 בשעה שהבריאים והעשירים עברו לצרפת וקנדה כי הצליחו לעבור את הסלקציה הרפואית בקלות ועברו את הבדיקות הרפואיות המחמירות, הרי שההמון החלשים והחולים  והעניים יכלו להגיע רק לישראל כשנפתחו הגבולות והסלקציה הוסרה ועוד לקבל טיפול חינם לאורך זמן.

.התודה שקיבל בן גוריון ומערכת הרפואה היתה סדרת עלילות על ניסויים בבני אדם, הפקרה רפואית, וחטיפת ילדים כמיטב המסורת במדינות אלו , כשהשכן הערבי  מעלילו עלילות על היהודים כדי לשדוד את רכושו  .

 לאשכול זה לא היה קורה, אשכול היה אדם מחושב וקר שהבין מייד כי לב האדם רע מנעוריו והוא ינצל כל הזדמנות להעליל עלילות כדי להרוויח כסף .

לוי אשכול הוא זה שהנהיג את "מדיניות פיזור האוכלוסיה " כשהבין מה קורה ואת טיב האוכלוסיה המגיעה לישראל שאינה מכבדת את חוקי המדינה ומסורתה, בניגוד לבן גוריון שנתן לתימנים שהגיעו ראשונים להתיישב בבתים ערבים במרכז הארץ בשרון ופרוזדור ירושליים, מתוך אמונה שיבנו את חייהם מחדש ואכן כך קרה במרוצת הזמן.

מסתבר שלמרות שחלפו 69 שנים, דווקא האוכלוסיות שבאו ממדינות עם התמותה הגבוהה ביותר, ובמצב הבריאותי הנחות ביותר, הן אלו שעומדות מאחורי עלילות הדם והשקרים לגבי המצב הרפואי שבו באו לישראל .

השקרים  רק מסיבה אחת והיא שההירארכיה שבה הרב היה גם רופא הקהיל ואיבד את פרנסתו כמרפא עם גחלים ברזלים מלובנים ושיקווים שרקח  וזה גרם לו לדרבן את ציבור מאמיניו להטיל ספקות ברופאים שגזלו את פרנסתו .

 והמסקנה – האדם תמיד יעניש את זה שעזר לו  ויעריץ את זה שהבין שהוא נוכל שמבקש לתעתע .

כל אחד יודע שאת הסטירה הגדולה ביותר קיבל דווקא מחברו ולא מאוייבו.

Sent from my ibook

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. אתה חתיכת אנטישמי מטורלל מהזן הנחות ביותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.