0

לאן נעלם חסכון בעלות דלקים בסך 11 מיליארד שקל שנוצר ממעבר חברת חשמל חזרה מסולר לגז

מחיר החשמל הועלה ב 40 אחוז  בשנת 2011 לאחר פיצוץ "צינור הגז המצרי", לצורך מימון עלות עודפת של קניית סולר בעלות 11 מיליארד שקל לשנה שהוטלה על הציבור דרך חשבון החשמל,  כבר שנה וחצי שחברת החשמל מקבלת גז זול בכמות כפולה מהשימוש בערב הפיצוץ וחוסכת 11 מיליארד שקל עלות סולר שאמורים להשאר במאזנה וקופתה.

אבל ההפרש הכספי  שנועד לקניית חרום של סולר לתחנה לא הוחזר לציבור, וגם לא מתבטא במאזני חברת חשמל שמראים  " הפסד " – משהו בממשלה משחק במאזני חברת חשמל  ומעלים 11 מיליארד בשנה מדוע זה קורה  וכיצד ?

כל אזרח צריך לשאול את שר האנרגיה סילוון שלום לאן נעלם החסכון השנתי בסך 11 מיליארד לשנה בעלות דלקים להנעת טורבינות החשמל במעבר מסולר לגז  שהציבור מממן גם היום, בשעה שהתחנה מונעת בגז זול כבר שנה וחצי ?

איך מזייפים את מאזני חברת חשמל ?

כשמסתכלים על מאזני חברת חשמל לשנת 2013 רואים מיד שעל המאזן השנתי של החברה שמראה רווח של 11 מיליארד שקל  (חסכון הדלקים עקב המעבר לשימוש בגז) מועמסות הוצאות עתק שמכוונות להסתיר מהציבור את החסכון האדיר שנוצר , חלקן של ההוצאות המוטלות על מאזן החברה מוצדק, כמו כיסוי עלות הדלק העודפת משנת 2012 בסך 5 מיליארד שקל-  אך זה סעיף חד פעמי שיסתיים השנה.

אבל לזה מצטרפים : חובות חברת החשמל הפלשתינית  1.5 מיליארד, החזר חובות יזום חדש לממשלה סמיליארדים שנולד בחטא, תשלומי דיוידנד, והיטלי רגולציה שונים ומשונים, שכל תכליתם למסמס את הרווח  או החסכון שנוצר בקופת חברת חשמל עקב החסכון בעלות הדלקים ולהסתירו  מהציבור תוך זיוף המאזן .

לאחרונה נוסף " מס פחם " בסך 2 מיליארד שקל (1000 שקל למשפחה)   שיוטל על הציבור שלמרות ש80 אחוז משימוש התחנה הוא בגז.

מה גם שבניגוד לחוק בביאורי המאזן , לא מוזכרת העובדה שבניכוי ההוצאות החד פעמיות לשנת 2013 עקב משבר 2011 החברה עוברת לרווח אדיר והיא החברה הרווחית בישראל ולמעשה המאזנים מטעים את הציבור שמאמין שהחברה מפסידה.

מי  האחראי לזיוף מאזני חברת חשמל ולמה ? – רשות החשמל

האחראית על זיוף מאזני חברת חשמל היא הרשות לחשמל ושירותים , רשות ממשלתית רגולטורית חדשה שהוקמה רק ב2007  לצורך " קביעת מחירי החשמל " ופיקוח על חברת החשמל.

שכל תכלית הקמתה המקורית  מיום הקמתה היא, העברת 40 אחוז ממשק החשמל לידי הטייקונים בעלי תחנות החשמל הפרטיות, תוך העלאת מנגד של מחיר החשמל " בשקרים יזומים  ב40 אחוז" , בכדי " למנוע את קריסת מאזן חברת חשמל הנושא חוב של 50 מיליארד שקלים,  אם ילקח ממה 40 אחוז נתח שוק ללא התאמה כספית  במחיר החשמל .

הרשות  לחשמל היא קבלן המשנה ממשלתי להרחקת טביעת האצבעות של השרים משרתי טייקונים ויצירת הפרדה במקרה של חקירה  לאופן הרשלני שנוהלה הרפורמה בחשמל.

ברור לחלוטין כי אם מחיר החשמל לא היה עולה בכל מחיר ב 40 אחוז בצורה יזומה ומייצר גבייהכספית  נוספת בסך 11 מיליארד,  גם ללא פיצוץ צינור הגז, לא היה מקום להקמת תחנת חשמל פרטיות מתחרות בחברת חשמל, כי לקיחת 40 אחוז נתח שוק 11 או  מיליארד שקל בשנה ממאזן החברה ערב המשבר שעמד על כ- 17 מיליארד שקל היתה ממוטטת את החברה מאזנית  מייד .

כיצד מתבצע בפועל זיוף מאזני חברת חשמל  ומדוע  ?שיטת  הויסות המוצלב

רשות החשמל העבירה במחטפים שונים שבצעה חלוקת  3 רשיונות הפעלה, שונים אחד מהשני  בתנאיו  תפורים למודותיו של הטייקון בעל התחנה הפרטית ללא שום בקרה ורשיונות אלו מהווים השנה כ 13 אחוז משוק החשמל  וכל העברת נתח שוק מחברת החשמל גורמת לירידה אוטומטית ברווחי חברת חשמל .

ובשנה הבאה מתוכננת העברת 10 אחוז נוספים, כך שההעברה הזאת חותכת את רווחי חברת חשמל באופן קבוע מכבידה  על מצבה  של החברה ומסתירה את הרווחים הנלקחים ממאזנה ומועברים לתחנות הכוח הפרטיות שאינן נחוצות.

רשות  החשמל מבצעת ויסות של מאזן חברת חשמל להסתרת הרווח ב 2 צירים חופפים,  איך זה מתבצע? .

האחת – הטלת עלויות  והוצאות רגולטוריות כבדות חד פעמיות על המאזן השנתי של חברת חשמל במסווה של הוראות לניהול מאזן, ששואבות את הרווחים מקופת חברת חשמל לקופת המדינה  " בשיטת משאבת מיסים "  ומטילה עליה הוצאות חד פעמיות המתקרבות ל 8 מיליארד שקל בשנה, וחותכות את הרווח שנוצר מהפרשי ירידת עלויות הדלקים ומסתירה אותו ומאפסת את הרווחים .

השנייה  – לקיחת נתח שוק קבוע וגדל מידי שנה של שוק החשמל ( עד 42 אחוז )  (שווה בדיוק 11 מיליארד ) מהחברה והקטנה יזומה של המאזן שלה מ 27 מיליארד בשנה לגדלו המקורי " ערב המשבר"   17 מיליארד על ידי העברת 10-15 אחוז נתח שוק בשנה לתחנות הכוח הפרטיות כ- 3-4 מיליארד בשנה ( הגדלת ההוצאות הקבועות) עד להגעה ל 11 מיליארד שקל מחזור לתחנות החשמל הפרטיות .

בצורה זו נוצר מצג שווא של חברה מפסידה, בשעה שאילו לא היו תחנות חשמל הפרטיות שאין בהן כל צורך הרי שהחברה היתה מרוויחה במחיר החשמל הנוכחי 11 מיליארד בשנה, אם כל הרווח וההוצאות הרגולטוריות החד פעמיות היו נשארות בקופתה .

מי יקבל את העלות העודפת של הדלקים 11 מיליארד שקל שכרגע מוסתרות במאזני חברת חשמל ?

העלאת מחיר החשמל מ 40 אגורות לקילווט ל 64 אגורות כולל מע"מ  בשנת 2011 עקב " פיצוץ צינור הגז המצרי " ניפחה את מאזן חברת חשמל ב 40 אחוז  מ 17 מיליארד לשנה ל-28 מיליארד בשנה, אבל עתה מכיוון שהממשלה ורשות החשמל מתכוונות להעביר לידי תחנות הכוח הפרטיות 40 אחוז נתח משוק החשמל ( השוק המוסדי )  ששויו בדיוק 11 מיליארד שקלים ,ולקחת אותו מחברת חשמל, הרי שמשהו צריך לממן את התחנות שלא היה בהן צורך ולייצר תזרים כספי  חופשי לשם יצירת שוק עבורן  .

ולכן אותם עודפי עלות דלק בסך 11 מיליארד שקלים (עודף העלאת המחיר)  עקב העלאת מחיר הדלק ,לא יוחזרו לציבור והמחיר לא ירד כדי למנוע את קריסת חברת חשמל שתאבד 40 אחוז שוק  אם המחיר ירד וילקח ממנה 40 אוז נתח שוק.

אותם 11 מיליארד שקל ילכו להקמת ותפעול תחנות הכוח הפרטיות שהוקמו ללא צורך  במסגרת " התחרות בחשמל"  ולמעשה הציבור בישראל מממן בחשבון החשמל שלו שנופח ב 40 אחוז, את הקמת כל תשתית החשמל הפרטי ללא סיבה.

ראוי לזכור כי בישראל נמצאו כמויות גז ענקיות  והפקת חשמל מגז זולה פי 5 מהפעלת גז מסולר, כך שמקדם ההתיעות היה אמור להוקריד את נחיר החשמל לציבור לפחות מ 40 אג לקילווט  לעות 64 היום .

נהנת עשה לייק וספר לחברך

ניתן לפרסם בכל בלוג

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.