0

כתבת אורי מילשטיין על "טבח דיר יאסין" משנת 1968 – גרסת מפקדי ולוחמי האצ"ל ולח" שהשתתפו בקרב שלב אחר שלב.


70 שנה בדיוק לקרב דיר יאסין 09.04.48  זאת כתבתו של ההסטוריון  הצעיר ד"ר אורי מילשטיין מ20.08.68  מהירחון צל"ש עם תיאור מפקדי ולוחמי אצ" ולח"י עצמם במילותיהם על שקרה בדיר יאסין כשב"סערת הקרב" פוצצו כ 20 בתים, בחלקם על יושביהם .

בדיר יאסין לא היה טבח, הכתבה הזו לא הוצגה בשום מחקר אקדמי מעולם, ושופכת פרטים רבים חדשים על שארע והוסתר כמות הבתים שפוצצה בסערת הקרב חלקם על יושביהם.  ועל השיקולים המבצעיים והאסטרטגיים  לפני הפרשה, בזמן הפעולה, ולאחריה, עד היום כל הצדדים מחזיקים בנרטיבים שונים שאינם מאפשרים לשים סוף ולהביא את הסיפור האמיתי. .

 

1

1

רא

1

 נמסר לאבי זלינגר על ידי איש אצ"ל ששמר את החוברת וספרים נוספים על הפרשה במשך 50 שנה, הכתבה המפורטת בחוברת צל"ש שהוציא ההסטוריון אורי מילשטיין כבר ב 1968 עם תיאור הקרב לא נחשפה עד כה בשום מחקר על "פרשת דיר יאסין" והיא מכילה תיאורים מדוייקים מפי הלוחמים כפי שנגבו בשנת ש1967-68 .

ניתן לראות לאור פרסומים מאוחרים כיצד שונו פרטים על הנסיבות לקרב, הארועים שהיו בו  והאישים שהיו שותפים להחלטות . רבין כמובן לא נזכר והיחס לאנשי הפלמח אוהד.למעשה  הנרטיב של הצדדים שולט בזכרון, כולל חומר רב הסטורי מקורי הנמצא בארכיון המדינה שאינו נחשף לציבור על ידי המדינה בטיעוני "בטחון המדינה".

חשוב להבין שהיחסים בין הארגונים השונים היו טובים מאד . פרשת דיר יאסין, כמו פרשת ילדי תימן שיחשפו הכל פוליטיקה.

אבי זלינגר  052-8010967   zelinger@inter.net.il

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.