1

כיצד טעתה המדינה ב 50-70 אחוז בחישוב רווחי המס מ 600 מיליארד שקל ל220 מיליארד

משהו צריך לתת הסבר לטעות חישוב בהיקף של 250-400 מיליארד שקלים (תקציב מדינה של שנה ) בצפי להכנסות ממיסים מקידוחי הגז כפי שהופצו בציבור בכדי  לשכנעו לתמוך במתווה הגז, אשמח לשמוע שטעיתי בחישובי המפורטים.

מומחים במילים וססמאות קליטות,  אך לא בחישובים.

שום מומחה מטעם חברות נובל אנרגי או משרד האוצר או בנק ישראל או הלוביסטים לא הציג בפני הציבור חישוב מסודר של הרווחהצפוי למעט ססמאות קליטות על "הכנסות מצוצות מהאצבע" , כדי לשכנע את הציבור על "המטמון " הצפוי לו שברור שילך למקורבים, ולפי החישובים המוצגים ערכו כחצי מהמדווח לציבור כהכנסות מדינה עתידיות ממיסים ואף פחות .

האים קיים הסכם מיסוי סודי למיסוי כפול של אזרחי המדינה ב 3 דולר ליחידת חום  (מס יבוא גז) לכיסוי הגרעון ?

יתכן לכאורה שקיים הסכם סודי מקביל למיסוי כפול של הגז הנכנס לישראל(מס יבוא גז)  ונמכר לחברת חשמל ולספקיות החשמל הפרטי, שעליו המדינה גם גוזרת 2-3  דולר ומשווה את המחיר למחיר היצוא,  ולמעשה אזרחי ישראל משלמים מס משולש על הגז :

א. מס יבוא על הקניות היקרות של חברת חשמל במחיר כפול,

ב.מס  על  יצור החשמל במחיר מופקע  פי 8 ממחירו ,

ג. תוספת מע"מ  18 אחוז

ולמעשה גביית המס המפוארת ממומנת על ידי הציבור בישראל ומונעת את ירידת מחיר החשמל ואף תביא להעלאתם כדי לגבות מס בקלות דרך מחיר החשמל .

החישובים שבצעתי למי שמתעניין – אשמח אם משהו ימצא טעות

אם נתקלתם בטעות בחישובים נא להתקשר לאבי זלינגר  0528010967  ונשמח לתקן.

             עלות  הפקת הגז לנובל אנרגי לטענת מומחיה מעל 3 דולר.

אנשי נובל אנרגי ויחצניהם טוענים כי עלות הפקת " יחידת חום מיליון btu מקידוחי תמר ולוויתן  גבוהה מכ- 3 דולר, עלות  אותה "יחידת חום"  בארצות הברית  וקנדה, אז בואו נניח שהמחיר להפקת יחידת חום עומד על 4 דולר בישראל.

30 אחוז יותר מהמחיר האמריקאי למכירת יחידת חום בבורסת nymex  או במאגר האספקה הנרי האב  henry hub  בלואיזיאנה ליד מפרץ מקסיקו , משום שתמר וליוויתן הם קידוחי מים עמוקים, ולא קידוח זול לגילוי גז ביבשה או במים רדודים .

אם נתקלתם בטעות בחישובים נא להתקשר לאבי זלינגר  0528010967  ונשמח לתקן.

 שווי  יחידת חום לייצוא  8- 6.50  דולר בעסקות יוניון פאנוסה ובריטיש גז.

מניתוח עסקאת יצוא הגז של נובל אנרגי לחברות "יוניון פאנוסה" שבצענו אתמול ועסקת בריטיש גז (למטה) הסתבר כי מחיר היצוא בשקלים של הגז בעסקה הוא 76 מיליארד שקלים לחלק ל 70 מיליארד קו"ב גז  שווה ל- 1.09שקל  למטר קו"ב גז  (יחידת חום  אחת מכילה 28 מטר קו"ב גז)

מכאן נגזר כי מחיר היצוא של  יחידת חום אחת הוא  1.09 שקל למטר קוב כפול  28  מ"ק גז ביחידת חום =  30.52  שקלים ליחדת חום.

חלוקת 30.52 שקלים ל 3.8 שקלים לדולר =  8 דולר =מחיר יחידת חום לייצוא בדולר.

בעסקת בריטיש גז מדובר על עסקה עם מחיר רצפה 6.50 דולר ליחידת חום  כנראה ההנזלה וההובלה עולים   1.5-2 דולר ומביאם את העסקה הזאת גם ל8 דולר ליחידת חום

http://www.themarker.com/markets/1.2361603

 

                     רכיב המיסוי בייצוא הגז  2.5- 4 דולר ליחידת חום

בהנחה שעלות ייצור הגז של נובל אנרגי כולל הרווח שלה הוא כ-  4 דולר ליחידת חום ולא 3 דולאר  והגז ליצוא נמכר בכ- 8 – 6.50  דולר ליחידת חום, הרי שהפער למיסוי ליחידת חום עומד על 2.5 -4 דולר   .

 

   רק 500 מיליארד מטר קוב גז מותרים לייצוא מתוך 1000 מיליארד קוב

בהנחה מרחיבה, כי בכל הקידוחים ביחד יש סך כולל וודאי ב 90 אחוז וודאות של 900-1000 מיליארד מטר קוב גז, הרי שהכמות המותרת ליצוא היא כ- 500  מיליארד מטר קו"ב במקסימום ( ועדת צמח) .

"ראוי לציין כי  הכמות הגז הוודאית ב 90 אחוז בקידוחים היא 700 מיליארד קוב  וגילוי אמיתי להפקה מיידית  יש רק על 450 מיליארד קוב  (הגילוי לא וודאי , רק לאחר שנה של פעילות סדירה של הקידוח לברור חוזק הלחצים בקידוח וחוזק הבאר .

         500 מיליארד קוב לייצוא שווה 17.85 מיליארד יחידות חום.

בהמרה ל"יחידות חום"  של יחידת המטר קו"ב אחת ליחידת חום, צריך לחלק 500 מיליארד מטר קוב ב 28 מטר קוב גז ליחידת חום  =  מספר יחידות החום לייצוא במאגרים .

500 מיליארד מטר קו"ב לחלק ל 28 מטר קוב לי"ח חום = 17.85 מיליארד יחידות

חום לייצוא השוות ל500 מיליארד קוב גז .

המדינה ממסה ב 60 אחוז את מקטע היצוא בין  4- 8 דולר (מעבר לעלויות נובל אנרגי)

בהנחה שהמדינה תיקח 60 אחוז מס על ה17.85 מיליארד יחידות החום האלו, כשכל יחידת מס ברוטו היא 4 דולר כלומר : מחיר מכירה  8  פחות מחיר הפקה 4  = 4 דולר רכיב המיסוי

ההנחה היא כי רכיב המיסוי מקסימלי הוא  4 דולר ליחידת חום .

 

שיעור המס המתקבל בשקלים מ 17.85 מיליארד יחידות חום

1אפשרות א    17.85   מיליארד יחידות חום,  כפול 4 דולר מס  כפול  שער הדולר

3.8 שקלים כפול  60 אחוז מס מס  =      162 מיליארד שקלים מיסים

אפשרות ב

בהנחת  100 אחוז מס על כל ה 4 דולר מעבר להוצאות נובל אנרגי,  הסכום

המתקבל הוא חצי ממתואר על ידי שטייניץ ונתנייהו  וסטנלי פישר . 271 מיליארד

שקלים

משהו צריך לתת דין וחשבון על פער של 100 אחוז בין 271 מיליארד שקלים  ל600 מיליארד שקלים הכנסות  צפויות מקידוחי הגז, שהופצו כדי לסמא את עיני הציבור .

 ברף הנמוך שלנו מדובר ב 162 מיליארד שקלים- 271 מיליארד שקלים

 

         ככה זה נראה בוועדה  כשהופעתי והסברתי את הנתונים

ליסתו התחתונה של יוגין קינדל נשמטה, כאילו חטף מכת אגרוף מקסיוס קליי או סוני ליסטון, כששמע אותי מנתח את עסקת יצוא הגאז בין "נובל אנרגי לחברת יוניון פאנוסה".

פניו הפכו הפכו אפורות, שמעתי אנחה קטועה, ואילו שאר חברי ועדת השימוע החלו לנוע בחוסר שקט בכסאותיהם, הרגשתי שמשהו עצום קרה, אבל לא הבנתי את משמעותו המיידית  של "הליוויתן " שנשכב במרכז החדר .

יכולתם לחתוך את האוויר בחדר בסכין, והשקט באמצע דברי היה מקפיא, יתוש לו טס בחדר השימוע היה נשמע כבואינג 707 בנחיתה על מסלול עפר -איש לא הפריע לי.

הטעות בחישובי הרווח של המדינה מייצוא הגז מתגלה על ידי .

כשסיימתי לנתח את עסקת פאנוסה שבה המדינה מייצאת 1 קוב גז במחיר של 1.09 שקלים בשעה שאותו 1 קוב גז לצרכן בישראל בצובר או בלון עולה 23-30 שקלים, משהו , ואולי כולם הבינו שיש טעות איומה בחישובי הרווחים של המדינה מיצוא הגז .

האמת שהתנהגו אלי יפה מאד ובנימוס כמצופה ממדינה ופקידי מדינה ואולי מפני שפיצצתי את הלווייתן או את הרווחים הצפויים ממנו.

התכוננתי 5 שעות לשימוע

את ההודעה על השימוע קיבלתי מלשכת שטייניץ רק בבוקר השימוע בשעה 10:00 (הם הודיעו לי ערב קודם, אך לא שמעתי את ההודעות הקוליות ).

עליתי על ה 480 לירושליים עם האייפד ו2 הסלולרים והתכוננתי בדרך כשאני מכין נקודות ומשנן את הדברים וממלמל לעצמי כמו כל תלמידי תלמוד התורה הדתיים .

הגעתי לוועדה בניין שערי ירושלים, ומייד הבנתי שזה שימוע יחידני והמשכתי לחצאפורי  ולאחר מכן לארומה  כדי להתכונן.

הגעתי מוכן, קצת התרגשתי לדבר פעם ראשונה בחיי מול 20 פקידי מדינה בכירים, מנהל הגז, מנהל הדלק, רשות האנרגייה ,  אבל בצבא הייתי קצין מודיעין שהכין הרבהמאד  "פקודות מבצע " ודובר ראשון בכנסים כך שהתעשתתי במהירות וחזרתי לעצמי .

עליתי לדבר ומייד קלטתי שדברי נשמעים ושבה רציתי שיקלטו ,אבל כבר לאחר 4 דקות הבחנתי בנוק-אאוט ואף ציינתי למחרת בפוסט שקרה משהו לא ברור לי ,וראיתי כאב עז חולף בגופם של כל חברי הפורום והכאב הזה הוא טעות חישובית של 400 מיליארד שקל ברווחי הגז או ההבנה שיש משהו משובש בחישובים שעשו .

נהנית ספר לחברך ועשה לייק

שתף את הכתבה

 

 

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.