1

כיצד הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסתירה את מציאות השכר העגומה בישראל.

דרושים1הלמ"ס- לא מפרסמת כבר שנים באופן מסודר את נתוני "השכר השכיח" במשק המוערך ב 5600 שקלים בערך, או את נתוני "השכר החציוני" המוערכים בכ 6500 שקלים או את נתוני "השכר השעתי הממוצע" כ 52 שקלים.  היא מפרסמת בקול תרועה את השכר הממוצע במשק 9600 , מספר שלא דומה  נלתוני  השכר האמיתים במשק – השכר השכיח

מסתירים את הסכמי השכר המושחתים של ההסתדרות

זאת כדי לא לחשוף את עיוותי השכר האדירים שנוצרו במשק ב 20 השנים האחרונות בחסות "ההסתדרות החדשה" לטובת מקורביה – השכר החציוני והשכר השכיח הם אלו המספרים החשובים בכל ניתוח ולהגנת העובדים.

 מפרסמים מספר מכובס, חסר ערך סטטיסטי בשם "השכר הממוצע במשק"

הלמ"ס מסתפק בפרסום מכוון של מספר מכובס שאין לו שום ערך סטטיסטי, ושאין לו קשר למציאות האמיתית, המכונה "השכר הממוצע במשק" שהוא כ 9600 שקלים -.

"השכר הממוצע" הוא המצאה סטטיסטית נוראית שמצביעה על משק עם מספר גבוהה מאד של עובדים מנוצלים בשכר נמוך מאד , בדרך כלל לטובת תנאים מפליגים לעובדים ותיקים  ובישראל הוא מסתיר את הפערים בין הסכמי השכר של דור א, ב, ג ועובדי קבלן .

רק שליש מהעובדים במשק מרוויחים מעל "השכר הממוצע" – הממוצע מסתיר עיוות שכר של  30 אחוז לפחות  לכל המשק.

על פי הלמ"ס בממוצע לכל משפחה בישראל יש בבנק חסכונות בנקים של 1.2 מיליון שקלים, וכך בדיוק מחושב "השכר הממוצע במשק" בדיוק כמו החסכונות הממוצעים במשק למשפחה,  וזאת רמת החישוב שנועדה לטייח את האמת והפערים האדירים- זה בדיוק הרעיון של הממוצע להטביע את הנתונים האמיתים ולמנוע פילוח ..

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001106009

 

רק שליש מהאוכלוסיה משתכרת מעל השכר הממוצע במשק – הנתון הנמוך בעולם המערבי

רק שליש מכוח האדם בשוק העבודה בישראל כ 1.2 מיליון עובדים משתכרים מעל השכר הממוצע במשק ועוד 2.4 מיליון עובדים משתכרים בין 4650 שקלים  ל 9600 שקלים רובם המוחלט משתכר באיזור 5600 שקלים "השכר השכיח" , שהוא כמובן נמוך מרמת "השכר החציוני"  6500 שקלים.

שכר חציוני ושכיח

*השכר החציוני מגלם רמת שכר אשר מחצית מהעובדים משתכרים יותר ממנה, ומחציתם פחות ממנה. ולמעשה אי פרסום השכר החציוני כ 5600 שקלים מסתיר את גודל העיוות שבינו לבין השכר הממוצע במשק 9600  שהוא סיכום ממוצעים. והפער בינם עומד על 42 אחוז עיוות אדיר שמוסתר מהציבור.הפער הזה בין השכר השכיח לשכר הממוצע אינו קיים בשום מקום בעולם המערבי .

השכר השכיח הוא השכר הנפוץ ביותר במשק

 התרגיל החשבונאי של הלמ"ס לחישוב ועיוות הממוצעים

למעשה  בלמ"ס לוקחים את השכר הממוצע של 2 העשירונים העליונים  שעומד על כ30,000  ברוטו  ומחברים עם העשירונים התחתונים שמשתכרים 3000-4600 ומחברים

עובד 1 בשכר של 30,000  + ( 9 עובדים בשער של 4650 שקלים  = 41850  =  ביחד  71,850   שקלים  בסך הכל ובחלוקה ל 10 עובדים  קיבלנו ממוצע של 7185 ש'לים לחודש  קצת מעל השכר החציוני של 6500 שקלים להערכתינו.

הלמ"ס לא מציג שום פילוחים כדי להסתיר עיוותים נוספים.

הלמ"ס לא  מביא שום פילוחי כמו שכר גברים, נשים, איזורים, ותחומי עיסוק, אלא מציג מספרים מוחלטים, הפוך מכל התפיסה הסטטיסטית שנועדה לאפשר ביצוע פילוחים לצורך תיקון עיוותים – הלמס הוא זקוע תעמולה של הממשלה .

 3.4 מיליון עובדים בתלוש מסודר מתוך  5.8 מיליון אזרחים בגיל עבודה  58 אחוז – 2.4 מיליון עובדים מחוץ לסטטיסטיקה .

בשעה שהלשכה לסטטיסטיקה מדווחת כי האבטלה עומדת על  5.3 אחוז או כ  216,000 מובטלים בחודש בממוצע. הרי שאחוז העובדים בפועל מסך האנשים בגיל עבודה עומד על 58 אחוז בלבד, כלומר 42 אחוז מהאזרחים בגיל עבודה במשק אינם עובדים, או עובדים שחור, או שהינם נכים, פי 9 ממספר המובטלים המוצהר על ידי הלמ"ס.

בהנחת 800,000 נכים  חסרים עוד כ1.6 מיליון עובדים בשחור /מובטלים.

בהנחה ש 30 אחוז נכים כ 800,000 איש, הרי שעוד  1.6 מיליון איש בגיל עבודה אינם מדווחים כלל כעובדים,  ואיש אינו יודע ממה הם מתפרנסים , זאת משום שחלקם הגדול חי על קופת ביטוח לאומי שהמדינה משלמת במשורה כ 2400 שקלים בחודש, ובאותו זמן עובדים בשחור.

מקבלי קצבאות ביטוח לאומי בגיל עבודה אינם מוגדרים כמובטלים.

למדינה יש שיטה בדוקה נוספת להטיית נתוני האבטלה והיא חלוקת קצבאות ביטוח לאומי המהוות שכר ולכן מקבל הקצבה אינו נכלל ברשימת המובטלים ומצד שני אינו מוריד את השכר כי אינו נכנס לממוצעים. איש אינו יודע בדיוק כמה אנשים מקבלים קצבאות ביטוח לאומי בגיל עבודה (הסוד השמור במגינה) אבל ניתן להגיע למספר דרך נתמכי  משרד השיכון מסובסדי חשבונות חשמל ומים וארנונה נתמכי אבטלה והבטחת הכנסה והוא מתקרב ל800,000 בערך .

הלמ"ס – השכר הממוצע לחודש מרץ2016

http://www.cbs.gov.il/reader/newhodaot/hodaa_template.html?hodaa=201626130

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.