3

כורי הפחם הותיקים ועובדי תעשיית הפלדה הכריעו את הברקסיט- נפגעו ממעבר לגז טבעי נקי.

פחם 1 נשיונלבעשר השנים האחרונות דגל האיחוד האירופי  בהחמרת "תקנות זיהום אוויר " שפגעו אנושות בלב תעשיית מכרות הפחם הבריטית, וייצור הפלדה הבריטית שהיו קיימות מאות שנים , ובמשפחות שלמות עבדו בהן דור אחרי דור, הפתרון האירופי לפגיעה הזאת של הקטנה דרמטית של הייצור והשימוש בפחם והמעבר לגז היתה סובסידיה כספית נכבדה.

אך הכבוד והמעמד החברתי ועתידם הכלכלי של הכורים וילדיהם ועובדי הפלדה נפגעו לעד והתוצאה היתה ב"הצבעת מחאה והשרדות " של דור פועלי תעשייה מבוגרים וצעירים לדורותיהם עובדי תעשיית המכרות הפחם והברזל הכוללת מאות אלפי עובדים – העובדים בפיננסים ושיווק בלונדון לא נפגעו מתקנות זיהום האוויר,  כמה מאות אלפים שהיו הפער של ההעובדים הותיקים במשאל . ׁ  תמונה באדיבות "נשיונל גיאוגרפיק" .

תקלה באתר מונעת כרגע שיתוף – אבל ניתן לקחת לינק . אוסיף בפעם הבאה

"הסכמי פריז " למניעת זיהום אויר,  היו טריגר ל"משאל העם" לעזיבה .

העברת "הסכמי פריז " למניעת זיהום אוויר לפני כחצי שנה, והכתבת מעבר כפוי לשימוש בגז בגז טבעי היו המסמר האחרון של האיחוד האירופי ואילו והקטנת מכסות זיהום אוויר הלאומיות תוך התחייבויות להפחתת זיהום האוויר גרמה לצמצום דרמטי של כריית פחם תעשייתי בתעשיית כריית הפחם ובמקביל ירידה בייצור פלדה תוך שימוש בפחם בתעשיית ייצור הפלדה ואלו הביאו למשאל העם הזה,  בבריטניה

משמעות הסכמי פריז – משום שדורות שלמים של כורי פחם לדורותיהם אבדו את עתידם הכלכלי ועובדי תעשיית פלדה ומשפחותיהם גם עמדו להפגע ממנו,  עקב חשש מאיבוד יתרון כלכלי של שימוש בפחם זול  ופחד ממעבר תעשיות ייצור נוספות לסין ולמזרח..

קראו לזה "אפקט הנוסטליה" – טיעון שאינו מכון בעליל

כל מי שמבין בניתוח סקרים דמוגרפיים כלכלים ומכיר את מבנה כלכלת אנגליה, זיהה מייד את המקור ל"הצבעת המחאה" לעזיבת  האיחוד האירופי שרצה "אוויר נקי " , וההצבעה המחאה הזאת היתה צפוייה לחלוטין , מה גם שמראש הפערים בין התומכים והפורשים היו בגדר "טעות מדגם" , ומי שמופתע ממנה היום ונסמך על המומחים השונים שבאו מהסיטי של לונדון אכל אותה.

כורי הפחם והפלדה – חברי אגד וחברת חשמל של ישראל 1970

בניגוד לטענה שמצבם של האזורים שהצביעו בעד העזיבה היה קשה לפני הקמת האיחוד האירופי , הרי שזו שטות ממדרגה ראשונה משום שייצור הפחם בבריטניה היה בשיאו ותעשיית הפלדה היתה בשיאה וגז לייצור חשמל או ייצור פלדה לא היה בנמצא.

משפחות לדורותיהן חיו והתפרנסו בכבוד מתעשיית המכרות הפלדה והפחם ללא שום שאיפות אחרות, משום שזאת היתה פרנסה מובטחת .

תעשיית המכרות היתה עתידן הכלכלי של משפחות רבות ואיזורים שלמים באנגליה, עד שהגיעו החברה מהאיחוד האירופי עם רעיונות ל"חשמל נקי " ואוויר נקי " על חשבון תעשיית הפחם זאת בניגוד לכל התפיסה הבריטית של ייצור עם אוויר מזוהם,  למי שזוכר את כל הסרטים הבריטים על מכרות הפלדה .

בלונדון כמו בתל אביב ,האוויר נקי לעומת חיפה או  באר שבע 

בעשרים השנים האחרונות  לונדון הפכה למרכז פיננסי ענק והיא התנתקה כלכלית נבריטניה העובדת בדיוק כפי שתל אביב של הסטארטאפים התנתקה  ממדינת ישראל העובדת , והאנשים בלונדון שהתפרנסו ממסחר בלופט גישפט – עסקי אוויר  לא נפגעו מסגירת מכרות הפחם והתעשיות הנלוות, בדיוק כפי שתושב תל אביב לא יפגע מסגירת מפעלי ים המלח, אבל הפגיעה היתה עקיפה דרך הפגיעה בכלכלה ולא ישירות בתושבי לונדון והערים הסובבות אותה .

הפגיעה הכלכילת הישירה במספר רב של תאי בית מפרנסים בבטחונם הכלכלי היא הגורם היחידי להצבעת המחאה שבעצם לא היתה הצבעת מחאה אלא "הצבעת השרדות ".

האם עזיבת האיחוד תפגע בבריטניה ?

להערכתי המהלך נכון לחלוטין , ומעכשיו בריטניה תוכל  ליצר זול יותר בעזרת אנרגייה מזהמת טיפה יותר,  שגם לגביה יש מחלוקת משום שזיהום אוויר ממכוניות גבוה פי 100 מזיהום אוויר בעזרת ייצור בפחם בריטניה תהפוך לתחרותית יותר – תחשבו שבישראל המפעלים משלמים על האנרגייה הנקייה כפול מבריטניה  ובנוסף המטבע החלש יגביר את כדאיות היצוא .

הטעות הישראלית בניהול משאבי חברת חשמל וייצור חשמל זול בפחם .

מדינת ישראל נפלה לתוך "מלכודת השקר" שנקראת  ייצור  חשמל נקי בגז טבעי נקי  במקום בפחם זול כשלמעשה בישראל  מחיר הגז בישראל כפול ממחירו בעולם וכפול ממחיר הפחם.  הפקת קילווט חשמל  מפחם עולה 8 אגורות בשעה שהפקת קילווט חשמל מגז עולה 17 אגורות , והמשק הישראלי החל לשלם מחיר כבד על בלוף השימוש בגז טבעי שלמעשה עולה כפול ומאיט את הכלכלה ורוב מוחלט של מפעלי התעשייה בכלל לא יכול להתחבר אליו והם מייצרים במזוט זול מזהם .

מדינת ישראל וחברת החשמל היו אמורות לייצר מקסימום חשמל בפחם  ולהוזיל את נחיר החשמל ותשומות הייצור  לאזרחים ולתעשייה . ולמעשה הרווחים זורמים לטייקונים במקום לרווחת אזרחי ישראל.

הכותב אבי זלינגר   בעל הבלוג הכלכלי  ECOOBLOG

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

3 Comments

  1. ייצור חשמל מגז טבעי הוא תהליך מזהם בכ-50% פחות מייצור מסורתי. לראייה ניתן לראות איך התהליך עובד בארה"ב, שם תושבים מחוברים לגז טבעי בצנרת מרושתת ואף משתמשים בו כגז בישול והדבר עובד באופן נפלא. המון יתרונות גלומים בגז הטבעי ורק בעזרת רגולציה ופיקוח ניתן יהיה להגיע לסטטוס הנוכחי במדינות כמו ארה"ב.

  2. כן זה נכון,יש היום מסננים די חזקים ויקרים בתחנות הכוח שמורידים את רוב הזיהום מייצור
    חשמל מפחם.
    הממשלות בעולם חוסמות שימוש בדלקים זולים ופחות מזהמים למכוניות בשביל לייקר את השימוש ברכב פרטי ולדחוף לרכב ציבורי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.