6

חובות המדינה קפצו ב10 שנים מ-360 מיליארד ל-760 מיליארד ומממנים 3.5 אחוז צמיחה פיקטיבית לשנה

המדינה מדפיסה  ב-11 השנים  האחרונות כ-35 מיליארד שקל חובות חדשים (גרעון) מידי שנה, בממוצע כ- 100 מיליון ביום חוב חדש למימון פעילותה השוטפת, , וכך המדינה מממנת את הגרעון האדיר בתקציב המדינה בסך 35 מיליארד בשנה  ( 12  אחוז גרעון קבוע  מהתקציב השנתי) .

הגרעון הענק קיבל קביעות בתקציב המדינה עקב " התוכנית הכלכלית לשנת  2003 " שמחסלת בעקביות את כלכלת ישראל ומערכת המיסוי שלה . (כל דיוני הגרעון הפיקטיבים המתנהלים בפומבי הם פיקציה לעיני הציבור והמספרים סגורים מראש – יעדי הגרעון המשתנים בעקביות ראו טבלה   הם פיקציה בשיתוף בנק ישראל)

מדוע צמיחת גרעון אדיר זה מתאפשרת ?

במשך 57 שנים של ניהול כלכלי נכון, החל מהקמת המדינה כולל הקמתה צברה המדינה רק 360 מיליארד שקל חובות פנים וחוץ, וכאן תוך 10 שנים החוב הלאומי הוכפל בקצב מטורף וקפץ ב 100 אחוז ל 760 מיליארד שקל והושווה לגרעונות באירופה, רק כדי להעשיר את הטייקונים  על ידי ויתור על מיסים לקופת המדינה ( בישראל לא היה משבר נדל"ן).

איך זה משפיע?

כל אזרחי ישראל מרגישים את קפיצת נטל החוב והריבית עליו על איכות חייהם, דרך התייקרויות המחירים בכל הענפים הממוסים על ידי המדינה, דלק, מים, חשמל, דיור, זאת משום שהמדינה צריכה לממן את הריבית האדירה על החוב בסך 760 מיליארד בסך 41 מיליארד בשנה וגם לפרוע מעט חובות בדרך- לפי דרישת חברות הדירוג המבטחות את אגרות החוב של המדינה.

צמיחה טכנית של 3.5 אחוז על בסיס יצירת חובות ב 35 מיליארד בשנה 3.5 אחוז גרעון .

בנק ישראל והאוצר מתפארים ב3.5 אחוז צמיחה בשנה ( הגבוהה באירופה) , אבל מסתירים את הבלוף שגם החוב הלאומי אוגם הגרעון השנתי של המדינה עולים במקביל גם הוא ב 3.5 אחוז בשנה, כלומר יד אחת מייצרת חוב,  והיד השנייה השני קונה שירותים ממשלתיים ומבזבזת ומייצרת צריכה מלאכותית וקוראת לזאת צמיחה,  אבל צמיחה אמיתית  לא יכולה להיות לשנים צמיחה על חשבון הגרעון, ובטח לא כשהגרעון בגובה הצמיחה- ככה עבד נוחי דנקנר.

צמיחה טכנית דרך הוצאות המנגנון הממשלתי ולא הפרטי.

למעשה מדובר ב "צמיחה טכנית" על חשבון גרעון המדינה, שמייצר מצד שווא של צמיחה כ"מיטב הצמיחה הקומוניסטית" בולשביקית או "כלכלת פוטיומקין", קרקר נגד קרקר.

מימון הצמיחה גבוה מהצמיחה

המבחן האמיתי של הצמיחה הזאת הוא, שלצורך מימונה  משולמת כבר ריבית שנתית של 41 מיליארד שקל  לשנה ,על החובות (שווה ל כ- 4 אחוז צמיחה) שכבר גבוהה מ 3.5 אחוז צמיחה  35 מיליארד – שווי  הצמיחה המתוכננת  (הריבית צפויה לרדת מעט בהדרגה עקב ירידת הריבית הארוכה,  אולם הפעילות הכלכלית דועכת במקביל, ותשלום המיסים נחלש מאד כי הצמיחה הזאת לא מניבה מיסים.

כשבנק ישראל או הלמ"ס רצים לספר לכם " סיפורי הצמיחה" הם פשוט שוכחים לספר  ש3.4 אחוז גרעון תקציבי מייצר מייד  3.5 אחוז צמיחה שממומנת "מהלוואות בלון"  על הדורות הבאים שהממשלה לקחה מהאזרחים – אין גרעון -אין צמיחה .

"דוקטרינת ההלם  2003 "  שימשה להכפלת חובות המדינה

מעיון " בתוכנית הכלכלית של שנת 2003 " שבה הוצגו לציבור שקרים, וספין אדיר ותרחישי אימה לפיו "המשק עמד על סף תהום " כדי לייצר מקום לפעילות הטייקונים דרך העלאות מיסים מטורפות על הציבור, מסתבר שבשנת 2003 היו חובות המדינה 360 מיליארד שקל בלבד, והיום בעקבות התוכנית הכלכלית 2015  חובות המדינה הוכפלו  ל-760 מיליארד  שקלים, כלומר החוב הלאומי הוכפל תוך 10 שנים בלמעלה מ 100 אחוז, ( אמנם גם התוצר גדל בלמעלה מ 100 אחוז, אך חלקים ניכרים מהתוצר שנופח מלאכותית ( 30 אחוז ) לא מניבים מיסים למדינה – דרך פטורים ולנכן נטל המס עלה).

התוכנית הכלכלית שלשנת  2003 הביאה להחרבת מערכת המס המעולה של מדינת ישראל מצד אחד, על ידי חלוקת פטורים מאסיבים במיסים לקבוצות מועדפות (רווחים כלואים)  פטור מדיוידנדים לחברות, הטבות למשקיעים זרים, ובמקביל המדינה העמיסה על גבה את כל הפטורים שנתנו לגופים הנל והם הוטלו על האזרחים  דרך "מיסים עקיפים ".

הורדת מיסים -מביאה לקפיצת גרעון מטורפת .

מי לא זוכר את השקר הזה שפומפם לאזני הציבור בעזרת תועמלני הממשלה בכל כלי תקשורת ממלכתית והפרטית בליווי מומחים, ובכלי התקשורת הנשלטים על ידי הטייקונים ש"הורדת מיסים תייצר הכנסות במיסים",  אך העובדה האמיתית כי בשעה שבמשך 55  שנות המדינה הראשונות נצבר גרעון כולל של 360 מיליארד שקל, הרי שהוא הוכפל תוך 10 שנים  משנת 2003 ל שנת 1014 ל 760 מיליארד עם הורדת המיסים לטייקונים ,למרות שהיו שנים די חלקות לכלכלה ולמעשה מפמפמי השקר על " הורדת מיסים מביאה הכנסות " מיסים ו נהנו מהטבות מס ענקיות שנפלו על גב המדינה ומשם במהירות על גבי האזרחים.

סיכום –

במשך 10 שנים ניתנו לטייקונים ולמקורבים הטבות מס במאות מיליארדים, וגם לאחר העלאת "נטל המיסים העקיפים" על הציבור ב 70 אחוז  לכיסוי הפער,( מחיר הדלק עלה מ 4.5 ל 7.50 ,  החשמל מ 35 אג ל 64 כולל מע"מ,  המים מ 3 שקלים  ל 10  ,עדיין חובות המדינה הוכפלו  בספין ש " הורדת מיסים מייצרת צמיחה ומיסים,  וחובות המדינה התנפחו בקרוב ל 400 מיליארד שקל  ב10 שנים.

 ברכת חד שמח  לצמרת בנק ישראל ולאוצר

נהנית ספר לחברך ועשה לייק

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

6 Comments

 1. היי,
  כתבה מעניינת, אבל. האם זה לא נכון שמה שצריך לשאול זה כמה החוב ביחס לתוצר?
  תודה

 2. זה מדהים איך אנשים יכולים לייצר כל כך הרבה שטויות ולהרגיש ממש חכמים.

 3. מעולה.
  אבל השקר הוא גם שהדנומינציה השקלית היא שקרית שהרי כמה היו חובת המדינה עשור לפני כן ? ולפני כן? בכמה נשחק הכח הקנייה? זה סתם המדיום מתרחב (על חשבון המקורבים שזוללים מהעם כח רכישה)

 4. פחד אלוהים. ברור לחלוטין שבעשר השנים האחרונות יוקר המחיה במדינה שובר את כל השיאים וזה לא רק הגירעון אלא גם כל ההתחייבויות הפנסיוניות והדרישות המטורפות של מערכת הביטחון. ארץ אוכלת יושביה

 5. הגאון הקלקלי, הרוכל הנוכל ביבי הקרוק.
  אהבל הבלכו הבלין.
  היבל אתכם והעשיר את חבריו והתעשר.
  השתלם לו לנחשל אתכם בבונים.

 6. אבי מאיפה הגיע הנתון המפחיד של 760 מיליארד?
  ואם אתה עונה אז האם זה כולל את הגרעונות של ביטוח לאומי, וחברת החשמל?

  מותר לומר חג שמח אחרי השאךות הללו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.