0

ועדות קדמי ושלגי לחקירת "ילדי תימן" לא תעדו את מצב "חלקות הילדים" בבתי קברות במדינה.

 

%d7%93%d7%9e%d7%99-%d7%a7%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%94-1955חבל מאד שוועדת קדמי או ועדת שלגי לפניה, שחקרו את ״פרשת ילדי תימן״ לא תיעדו בצילום את כל "חלקות הילדים" בכל בתי הקברות הוותיקים בכל רחבי המדינה בשנות ה60,  גם את אלו שאינם קשורים ל"פרשת ילדי תימן", כי אז היה נוצר בסיס מדעי "קפסולת זמן" וצילום מצב אמיתי להשוואה של התמונה ב"קבורת ילדים" במקומות שונים ברחבי המדינה, בכל סוגי האוכלוסיה והעדות השונות. .

חבל מאד שמשהו בוועדת קדמי או קודמותיה, לא יצא לשטח, ונסע לראות את ״חלקות הילדים״ "הדלות" בקברי ילדים , בבתי הקברות הוותיקים ברחבי המדינה, החל מבתי הקברות בשכונות שעריים,מרמורק ורחובות, דרך בית קברות כינרת, בית קברות עין חרוד, בתי קברות טרומפלדור וקריית שאול, או בית קברות ישן ראשון לציון, או חלקת מצבות חלקת ילדים בהר הזיתים הישן, או אפילו בית קברות הישן באשדוד ובתי הקברות בקיבוצים והמושבים הוותיקים ואחרים בישובים אליהם הופנו העולים החדשים..

הוא היה מגלה שבבתי קברות אלו שאינם קשורים ״לפרשת ילדי תימן״, שבהם היו אמורים להקבר בין השנים 1948-1954 ,  אלפי ילדים קטנים שעל קברם מצבות עם שם, יש בפועל יש מעט מאד קברי ילדים או מעט מאד קברים עם מצבות של ילדים רכים, ואים יש מצבות הן הן מצבות בטון פשוטות, רבע שק מלט שעורבבו עם מים, ועל הבטון חריטה גסה ומגן דוד לזיהוי הדתי, חלקן בלי שם .

אין כמו תמונה מצולמת לשכנע במציאות – תמונה טובה מאלף מילים, ויתכן שבארכיונים שונים נמצאות תמונות כאלו, של "חלקות ילדים " בשנים 1948-1954 , שיכלו להציג את תמונת קבורת הילדים מייד לאחר הקמת המדינה .

התחלה חדשה, בארץ חדשה .

שום אזרח ישראלי לא מסוגל לתאר לעצמו את תנאי החיים של העולים החדשים/פליטים בשנת 1948-1950 וגם של חלק מהוותיקים, יותר מזה, לאיש לא היה זמן וכסף להשקיע במתים, ואם לא גרת במעברה גרת בתור עולה חדש עם עוד 2 משפחות בדירה, כולם חיפשו התחלה חדשה, במדינה החדשה, ולא איזה טראומה להדבק אליה בתחילת דרכם החדשה .. מאות אלפים הגיעו פגועים מהשואה, עשרות אלפים מתימן, המון יתומים,  לא היה מחסור ביתומים כפי שנטען , להיפך, בישראל היתה "תעשיית בתי יתומים" ויתומים רבים ששועו למשפחה מאמצת, עד שלבסוף רובם הועבר לישיבות תורניות וחרדיות לקיבוצים ולמושבים שהצילו אותם ונתנו להם חיים חדשים ..

המון בודדים שחיפשו זוגיות, אנשים אבדו משפחות, אבדו ילדים, אבדו אחים ואחיות, אבל התחושה ב1948-50 היתה של התחלה חדשה, ואיש לא רצה באמת להמשיך להתעסק עם אבל ומוות וקבורה אנשים רצו להתנתק מאירופה וגם מתימן..

בן גוריון הורה להביא לישראל את כל היתומים היהודים מהעולם לאחר מלחמת העולם השניה, ולשלם מענקי לידה לעידוד הילודה

מדיניות בן גוריון היתה להביא לישראל כל יתום יהודי מכל מקום בעולם, הובאו למעלה מ 50,000 יתומים,  ממחנה טרנסניסטריה, דרך מחנה אושוויץ , דרך מחנה חאשד בתימן כ-  700 יתומים  תימנים,  ועד חרבין בסין,  וילדי טהרן, כל בתי היתומים והמנזרים בעולם נסרקו והילדים הוטסו לישראל והועברו לקיבוצים ולמושבים ולפנימיות הדתיות והחרדיות , שנפתחו לאורך המדינה מכפר הרואה, כפר סיטרין, כפר חב"ד גבעת וושינגטון, מאיר שפייה ועיינות, כנות, כפר סילבר וכפר אברהם, עוד עשרות מוסדות חילונים דתיים וחרדים שהצילו את היתומים.  .

ובמקביל בן גוריון פקד לעודד ילודה בכל מחיר על ידי תשלום מענקי לידה ליולדת 15 לירות ו"מענק עשיריה "  100 לירות שהיו סכום נכבד,, כל זה עומד בניגוד מוחלט לקונספירציה של מכירת ילדים לחו"ל כשמדינת ישראל שיוועה לילדים צעירים לצורך בניינה .

הקמת ביטוח לאומי באפריל 1954 סיימה את "כאוס הקבורה"  שהיה עד 1954 .

הביטוח הלאומי שהוקם באפריל 1954 סיים את "פרשת ילדי תימן ",  חשוב להבין איך נראתה הקבורה בישראל לפני חוק ביטוח לאומי שמימן את "דמי הקבורה" ומענק הלידה"  שאפשרו לכל איש ועולה לקבור את מתו באופן מסודר ללא הוצאות כספיות למשפחה .

מעיד יאיר בן ארי מקיבוץ עין חרוד שהיה בן מאות אנשים, לפני שהתפלג  ב1952  לאיחוד ומאוחד  :

״אך ראוי לציין כי המיוחד בעין חרוד הוא כי בבית העלמין הישן, בגדעונה, אין כלל מצבות בחלקת הילדים, ולא ברור כמה ילדים נקברו שם. יש לזכור כי לא כל הילדים שנקברו בחלקה היו מעין חרוד, שכן הובאו לכאן גם פגים מבית החולים "העמק". יאיר בנארי מתאר את ניסיונו האישי ואומר כי הייתה לו אחות שנפטרה בגיל צעיר ונקברה כנראה בחלקת הילדים, ללא שם. "בכל שנה, לפחות פעם אחת, הייתי יורד עם אמא לבקר פה [בחלקת הילדים]. עוד כילד סיקרן אותי, מדוע אין פה מצבות? תשובה ברורה לא קיבלתי. אמא הייתה אומרת לי, שאז אמרו (היא אמרה בלשון רבים – 'אמרו') יהיה ילד חדש וההורים יתנחמו. אין צורך במצבות, יהיה ילד חדש".[31]

בבתי קברות פעילים יותר בעיר לרוב מפאת "קדושת הקברים" וכדי לא דרוך עליהם מחוסר מצבות,, נתקע במרכז החלקה שלט קטן ״חלקת ילדים ״ שמוחלף כל כמה שנים .

התפיסה הדתית לאופן קבורה וגיל הקבורה וההלכה , משתנה כל הזמן ושוב ועם תחילת מימון הממשלתי של הקבורה דרך "ביטוח לאומי"

השפעת גיל הילד המת על הצבת מצבה על הקבר  שנתיים – 6 שנים .

הרבנים הזקנים בבני-ברק וגם בראש העין זוכרים, אך אינם מספרים כי באופן כללי היה נוהג, שבו לא נהגו לשים מצבות על קברי ילדים רכים, אצל כל עדה לפי מנהגי הקבורה שלה, אצל התימנים למשל, לא היה נהוג לשים מצבה עד גיל שנתיים, כך נאמר לי מחשש ל"עיין הרע" וגם היה נהוג לתת לילד חדש "שם זמני "עד שיתחזק כדי לבלבל את מלאך המוות .. ואילו אצל האשכנזים זה מתועד בדברי מירון בנבנישתי :

ועוד מציין בנבנישתי, כי אחוז ניכר מתוך מאות אלפי הקברים בהר הזיתים הם קברי ילדים, שעל פי ההלכה היהודית על גיל שש-שבע לא מוקמת להם מצבה, ואם הוקמה כזאת היא תהיה ללא שם או פרטים מזהים אחרים.

מצבה עומדת לגובה או מצבה שטוחה ומלבנית. קבורה בחברת קדישא  ספרדית או אשכנזית .

איש לא זוכר, אך לפני 70-80 שנה כל חברה קדישא היתה נוהגת במנהגיה לגבי העדה אותה שמשה, בירושליים היו למשל למעלה מ 20 חברות קדישא שונות, ולכל אחת תפיסת בית עלמין משלה  וחלקות משלה . ברחבי המדינה היו מאות חברות קדישא שהיו מקור פרנסה מרכזי לקהילה ואף למשברים פוליטים ושנאה עדתית , הספרדים עשו ברית עם האשכנזים למנוע מהתימנים להקים חברה קדישא, ואולי זה חלק ממקור הבעיה, למרות שחלק גדול מהקברנים בכל המדינה היו תימנים ( חתוכה מראש העין)

ההבדל העיקרי בין האשכנזים לספרדים ותימנים היה באופי המצבה, אשכנזי או מזרחי ובשעה שהארופיאים- אשכנזים נהגו לקבור במצבות עומדות לגובה, הספרדים נהגו לקבור במצבות מלבניות ושטוחות איש כדרכו .

אין מוליכים את המת מעיר לעיר-

כדי להבין את רוח התקופה מדובר רק בשנת 1954 לפני  63 שנים, אדם כותב בעילום שם בכינוי " אחד מרבים" ,על תופעת טלטול המת מעיר לעיר, ועל מגמת הקמת בתי קברות פרטים לצורך יצירת רווח, וחברות הקדישא שהיו ידועות  "כפושטי עור החיים והמתים" שחיכו למשפחות הנפטרים שיקימו מצבה ואז ימלאו את קופת חברה קדישא .אבל זה לא קרה וזאת היתה הסיבה לתקלת אי הצבת המצבות עד שביטוח לאומי פתר את הבעייה וחיסל את הפרשה .

 

http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_Heb/SharedView.Article.aspx?parm=fxa3VYPUmiz4xOqkDY0pg68COrosDxymPJKfljvH5JtxbKhYB2mk1t5djlhfK001Yw%3D%3D&mode=image&href=HZH%2f1954%2f05%2f17&page=3&rtl=true

 

פרשת ילדי תימן היא אחד הנושאים המרתקים ביותר , הפרשה נמשכת כבר עשרות שנים והיא בגדר תעלומה, אבל היא תחשף כאן בבלוג בזה, לאור התגלגלותה לכיוונים שלילים ונסיונות ההרעלה של הדור השלישי של יוצאי תימן בשקרים .- אל תפסידו את את ההתפתחויות באחת הפרשיות המדהימות שהיו בישראל .

נשמח אם תצטרפו לדף הפייסבוק שלנו  "פרשת ילדי תימן הנעדרים "

https://www.facebook.com/AVIZELINGER1/?ref=bookmarks

פרק מס 2

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.