0

תקציב המדינה יועבר בשיא "חום יולי אוגוסט" איפה תהיו ב 30 ביולי כשיוטלו הגזירות?

"חום יולי אוגסט " זה לא רק שיר, זהו המועד החדש להעברת תקציב המדינה ל2013  באיחור של 55 יום מהמועד הנקוב הקבוע בחוקי הכנסת (45 יום לאחר הבחירות) שהפכו להיות גמישים מאד בתקופה האחרונה, (תשאלו את רובי רבלין שהתנגד לגמישות החוקתית והועף מהמדרגות), ואין כמו אמצע הקייץ בשיא השרב כשרוב אזרחי המדינה, חברי הכנסת, והעיתונאים, מבלים בחופשות בארץ ובחו"ל, כדי להעביר את תקציב המדינה  ב3-4 ישיבות חפוזות בין נופש צפוי במלון באילת, או טיסה מתוכננת לקונגרס חשוב לזכויות אדם בחו"ל של חברי הכנסת החדשים המגינים על הציבור, שכמובן הוזמנו אליו מראש והתחייבו להגיע לקונגרס-בטוסקנה.

לממשלה החדשה אין עניין לחשוף ברבים את הגזרות הקשות שתטיל על הציבור ב"תקציב הגזרות" שיונח על שולחן הכנסת לעיון הכנסת בהבזק, ולכן נבחר מועד החדש לתקציב המדינה באמצע חום יולי אוגוסט " בשיא השרב "פתאום הכנסת עובדת" כשכולם בחופש -הקרבה למופת.

איפה תהיו ב 30 ביולי 2013 ?

במהלך חקיקה מהיר של הממשלה החדשה, כבר השבוע ישונה מועדו המקורי של חוק הגשת התקציב לעיון הכנסת מ 45 יום לאחר הרכבת הממשלה  ל 100 יום (כמה קל לשנות חוקים כשצריך) , ותשאלו את עצמכם איפה תהיו ב30 ביולי 2013  ? כש" תקציב הגזרות "  יעבור בכנסת ? וכמה באמת תהיו קשובים לעיתונים, לרדיו, ולטלויזיה, בשיא החופשה השנתית שלכם, כשמה שבראש זה קצת להתנתק מהמציאות .

וזה לא יד המקרה,אלא יד הקואליציה ופקידי האוצר שמנהלים את כל הכנת התקציב בהסתרה מוחלטת מהציבור והאופוזיציה ,ההסתרה היא השקיפות החדשה, וראוי לזכור ש7 חודשים יעברו מהבחירות בינואר ועד אישור התקציב הנוכחי, ושנה שלמה מהתקציב הקודם שניסו להעביר ולא צלח ,ואיש אינו ממהר, הכל טיימינג פסיכולוגי מול הציבור והאופוזיציה.

לא חושפים חלקים מהתקציב לציבור

מעתה ועד הנחת תקציב המדינה החדש על שולחן הכנסת ב20-30 ביולי 2013 נכנסת ממשלת ישראל והאוצר לתקופה של מידור תקשורתי מלא גם בחסות ועזרת השב"כ, כדי שגזרותיה החדשות של הממשלה בתקציב לא יוצגו לפני הציבור וייצרו גלי חוסר אהדה לפני הגשתו, ולכן הספין המרכזי של האוצר והממשלה החדשה בחסות עשרות משרדי יחסי ציבור שכבר נשכרו למהלך יהיה, " שלא מראים חלקי עבודה לציבור" , ורק ספינים על גזרים תקציביים ישוחרו: כמו עזרה לניצולי שואה, נכים קשים, ועדכון סל הבריאות, שמעוררים רגשות עמוקים ואוהדים.

מבדיקה מסתבר כי בשנים האחרונות האוצר סירב לחשוף את תקציב המדינה לציבור כל עוד הוא לא אושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, כדי לא לאפשר לנבחרי הציבור מהקואליצה ובעיקר מהאופוזיציה להבין את עומק  הגזרות שיוטלו על הציבור, ובכדי שלא יוכלו לצעוק גוועלד בתקשורת מחד, ומאידך לצמצם את זמן הגועל נפש של חברי הקואליציה המצביעים עבור התקציב, ולתת להם את האליבי להגיד " האוצר אשם{"  ,לא ידענו, ולא היה לנו זמן להבין מה קורה, אנחנו חדשים בכנסת.

פקידי האוצר משתלטים על התהליך ומנהלים את המדינה.

ועכשיו כל שנותר הוא לראות איך האוצר ופקידיו בנימוקים שונים ומשונים דוחה את הצגת עיקרי התקציב לכנסת , או את פירוט הגזירות הכלכליות לפני הצגת התקציב על ידי ספינים שונים כדי שהציבור וחברי הכנסת לא יבינו מה קורה באמת  בתקציב, ולא ישאלו שאלות מביכות, והפעם זה יהיה בטיעון שלא מראים חלקי תקציב לציבור ,או יתכן שצה"ל המקוצץ יתגייס לסדר איזה מתיחות בטחונית שלמעשה תסיט את דעת הציבור ותמנע מהציבור לדעת את מצב הקופה הציבורית ואת עוצמת הגזירות בתקציב בפועל, למעט הספינים החיוביים שישודרו בכל התחנות הממלכתיות .

מעניין הוא בכמה יעלו מחירי החשמל, המיים, והדלק, לפי  תכנון תקציב 2013-2014 או שיועלו לפניהם כדי שלא יתפסו כגזירות של הממשלה, כי  האחרונים מממנים את הריבית על החוב הממשלתי המגוייס למימון הגרעון הממשלתי, וכל שצריך הוא לעיין בתקציב ולדלות את הנתונים ,אולם שום חבר כנסת אינו יודע בכלל איך קוראים את התקציב שחלקו כתוב בקודים כמו בניווטים למעט בודדים, בדיוק  כמו בפעמים הקודמות המיסים שיוטלו על הציבור יחשפו רק בעת אישור התקציב לקריאה שניה ושלישית, ואז כבר אי אפשר יהיה לעשות דבר  חוץ מקריאת הפוליטיקאים אשמנו, בגדנו, עווינו, זלזלנו, בציבור כי  הכל פוליטיקה.. שום דבר באמת לא השתנה מהפוליטיקה הישנה

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.