2

הקשר ההדוק שבין היובש בבורסה לניירות ערך בתל אביב למצב הכלכלה והמשק

מחזורי המסחר במניות בבורסה הם המדד המדוייק ביותר למצבה של הכלכלה בישראל ומצבו הכספי של המעמד הבינוני ,משום שהכספים המושקעים במניות הם " עודפי כסף " לאחר תשלום משכנתא, קניית דלק, תשלומי מיסים, תשלום גנים, וקניית קוטג, (המעגל השני של הוצאות משקי הבית- על פריטים לא חיוניים),

המחזור הכספי היומי בבורסה ירד בחדות ב 80 אחוז מ 3 מיליארד ביום ל 500 מיליון ביום ב 4 השנים האחרונות, והוא סימן שלמעמד הבינוני אין כסף עודף להשקעה לא חיונית לטווח ארוך כמו הבורסה, והוא חנוק לחלוטין  כי המעמד הבינוני הוא המשקיע המרכזי בבורסה ,לא העשירים המתממנים דרך הבנקים ומרוחים תשואה מנכסים.

מחזורי המסחר בבורסה הם גם האינדיקציה הטובה ביותר לגביית המיסים בישראל על ידי הממשלה, ולא צריך לחכות להודעות האוצר או הערכותיו ,משום שהבורסה היא היצרן המרכזי של "אפקט העושר " ומייצרת צריכה בכוח, כי ההשקעות בבורסה נזילות לחלוטין (בניגוד למחקר השגוי לחלוטין של בנק ישראל-שמדבר על צריכה על חשבון הלוואות נתמכות נדלן ולא על חשבון מזומן פנוי )  והאזרחים שופכים כסף שהרוויחו בורסה שהופך למיסים, כי הם נזילים לחלוטין הכסף שנוצר בדירות נשאר תקוע ברובו בבלוקים ורק מי שמממש לחלוטין מפנה את הכסף לצריכה.

לא צריך את שר האוצר, או את בנק ישראל, או את הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ,כדי לדעת מתי תתאושש הכלכלה, כי מחזורי המסחר בבורסה מנבאים זאת במהירות רבה ועליית מחזורים מהירה תודיע בדיוק רב של ימים מתי נגמר המיתון, כפי שהבורסה מכריזה על סיום מלחמות עוד במהלך הקרבות האחרונים, הרבה לפני כל רמטכ"ל, או הזהירה על מיתון כבד הרבה לפני כל שר אוצר או נגיד בנק מרכזי, כי "הספקולנטים יושבים בתוך עמם " ושומעים מהאנשים מה מצבם הכלכלי ואיפה הם חושבים להשקיע, ואין סיכוי לעליית המחזורים בבורסה כשמחירי החשמל או הדלק עולים וחותכים כסף מבשרם של העובדים ומכספם הפנוי .

ביפאן למשל בעקבות תוכנית כלכלית שהוצגה לאחרונה, עלתה הבורסה ב80 אחוז ב5 חודשים, כי נוצרה אופטימיות מחד וכסף פנוי רב בידי הציבור.

אין הנפקת חברות חדשות -שנתיים

כשמחזורי המסחר בורסה יורדים בחדות זה סימן שאין אופטימיות עסקית במשק, והציבור הרחב "לא מחפש סיכון קב " שהוא הרכיב המרכזי עליו בנוי הקפיטליזם, וביטויו הוא " השקעת הקפיטל בעסקים" , ולכן ברור מדוע בשנתיים האחרונות לא הונפקה חברה ישראלית אחת  בבורסה לניירות ערך בתל אביב למרות " סיפורי הצמיחה הגבוהה בעולם המערבי",  וההזדמנויות הגלומות במשק הישראלי  כי כנראה איש לא רואה הזדמנויות ושם את כספו על הזדמנויות.

הנתון האחרון  מהמם, כי מטרתה היחידה של מוסד הבורסה היא לעזור ליזמים פרטיים לגייס כסף מהציבור הרחב, משום שאין להם יכולת לקבל אשראי בבנקים כמו המקורבים, כי איש אינו מכיר אותם ,או שהבנקים אינם מעוניינים בסיכו ןרק  וההצדקה היחידה לקיום הבורסה אינה מתממשת  וזו גם הסיבה מדוע הבנקים מפנים 40 אחוז ממאזנם להלוואות נדלן פרטיות שבהם הבנק נמצא באפס סיכון.

רוב החברות המונפקות בבורסה בהנפקת מניות אמורות להיות חברות צמיחה, או חברות חלום ,או לשקף עתידנות רעיונית או השקעתית שבגינה המשקיעים מוכנים להשקיע בניירות ולקבל תשואה גבוהה בעתיד, אבל משום מה זה לא קורה כי המשקיעים התוחכמים לא רואים פוטנציאל צמיחה בישראל בשום תחום בקרוב, ולכן לא משקיעים פה למעט בנדלן, ובנוסף כמעט כל השקעה בחברה חדשה מייצרת מקומות עבודה ,ומיסים פעילות כלכלית, ותעשייתית וזה לא קורה במשק שנמצא ב 4 אחוז צמיחה לפי הנתונים הממשלתיים.

מדוע התחיל המשבר המחזור במניות ?

הסיבה היחידה והמרכזית למשבר בבורסה ולירידת המחזור במניות שהחל בשנת 2007 והוא מתעצם  מאז הוא הוצאת משקי הבית הקטנים משיווי משקל כלכלי ,  כשמחירי המים עלו מ 5 שקלים ל 10 שקלים , מחירי הדלק עלו מ 4.75 ל 7.5 שקלים, מחירי החשמל עלו מ 40 אגורות לקילווט ל 63 היום,  ותשלום המשכנתא עלה ב 2000 שקלים לחודש עקב עליית מחיר הדירות,  וכל החבילה הזאת בסך  קרוב ל 30,000 שקל בשנה שהיתה כסף פנוי להשקעה בחלקה במניות  ובחלקה בצריכה שוטפת, הפכה להוצאה קשיחה למשק הבית שמסנדלת כל שקל פנוי ומונעת את הגעתו בשלב הזה לבורסה, ולעסקים הקטנים שמחזורם ירד בממוצע כ3 אחוז .

זה לא העמלות שעלו, זה לא המס שהוטל על סוחרי הבורסה,  זאת פשוט הנזילות שאינה מגיעה ואינה מוזרמת למניות, אלא כולה הולך לקופת משרד האוצר דרך מיסים, וגם אם המס על הבורסה יירד לאפס כלום לא ישתנה, כי לציבור אין כסף פנוי להשקעה ב"מעגל השני של הכסף הפנוי " או דיסרקשנרי אייטמס כמו השקעה ב בורסה, מסעדות, מלונות, טיולים בזבוזים  ואיכות חיים.

מתי יסתיים המשבר בבורסה?

התוכנית הכלכלית של הממשלה גרועה לחלוטין, ולהערכתי המשבר יחלחל גם לחברות ולעסקים הבינונים בקרוב, ואז נראה משבר אמיתי, כי העסקים הקטנים מזינים את הבינונים, והבינונים את הגדולים, והגדולים לא תורמים כלום למשק  אלא רק לבעליהם הטייקונים שנשענים על חקיקת הכנסת להגדלת רווחיהם בלי להתחשב במצב המשק  ואת התוצאה ראינו רק בתחילתה 40 מיליארד גרעון שיהיו כלום לעומת הגרעון בשנה הבאה

נהנית ספר לחברך ועשה לנו לייק ו SHARE.

ניתן לפרסם את התכנים באתרים אחרים  תחת שמי רק להודיע לי במייל    ZELINGER@inter.net.i

 

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

2 Comments

  1. צריך לדייק לגבי הבורסה היפנית. הציבור היפני אינו משקיע בבורסה כבר מ1990 וזאת בגלל המניפולציות והמאזנים הכפולים שניהלו הבנקים. כתוצאה מהשחיתות שהתגלתה ואשר כללה מניפולציות עצומות בתחום הנדלן הבורסה קרסה מ34000 ל13500 כיום. אין ציבור יפני שמשקיע בבורסה היפנית אלא קרנות של מהמרי חוץ והציבור היפני שהבין כבר מזמן את משמעות משחקי הפירמידה בניגוד לאזרחי המערב אינו משתתף ולא ישתתף יותר בהשקעות בבורסה כי היא אינה מקום להשקעות. העליות האחרונות נבעו מפיחות חד בשער היין שבא לידי ביטוי בשחיקה עצומה בערך החסכונות של הציבור היפני שנוהג לשמור על כספו בכספות פרטיות בכלל ולא בבנקים ואף אין לו חשבונות בנקים ראה אסון הצונאמי וכמה כספות התגלו בהצפות כשלמראה הפלא חלקן הגדול הוחזר לבעליהן מה שלעולם לא היה קורה בישראל. כאמור המצוקה הגדולה של משקיעי חוץ וקרנות יצרו לחץ מיצדן על המימשל היפני שהוא כיום בובה מערבית וזה נכנע ללחץ של הזרמות כדי להרים הבורסות בדיוק כמו בשאר הקואליציה הבנקאית העולמית שאין בינה ובין הנתונים הכלכליים דבר. כל העולם לומד כיום את ההתנהלות של העם היפני ופועל בדומה לו קרי חיסכון חיסכון ועוד חיסכון למגינת ליבם ופחדם של אנשי תעשיית ההימורים בעולם.

  2. מה שכתבת נכון אבל יש סיבה נוספת להתייבשות הבורסה.
    הזרים לא שמים פה כסף. חלק מההתיבשות נובע מכך שהזרים פשוט לא משקיעים פה יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.