6

" המשבר ביוון" – הסיפור המדהים של המשבר, החל מאיחוד הגרמניות, ודרך הקמת היורו – היוונים זכאים ואין סיבה שישלמו שקל, ומי שאשם הוא הגרמנים, וראשי המדינות באירופה שעצמו עיניים

היוונים לא אשמים, ביוון חיים  בסך הכל 9-10 מיליון איש,  שהם  3 אחוז  מאוכלוסיית  אירופה,   ן- 2   אחוז  מהתוצר הכלכלי של היבשת האירופית  ,  אבל יוון היא  הסימפטום  המוחצן ( המראה ) להתנהלות הכלכלית הרשלנית באירופה, החל מהקמת "  גוש היורו " שהיתה אינטרס גרמני  מובהק  ,כל ממשלות אירופה שותפות למצב ,ומסיטות היום  את עיני אזרחיהן ליוון,  כדי להמנע מדיון מקומי איך הגיעה אירופה תוך 14 שנה למשבר  איום  תוך התנהלות רשלנית  ומדוע ליוון אין סיבה לשלם שקל

האמת המרה -הכנסת מטבע היורו היה  ניסוי  גרמני להחלשת המטבע הגרמני

מייד   לאחר  מהלך הבליעה של  מזרח גרמניה  על ידי מערב בגרמניה (האיחוד הגדול  ),לאחר  נפילת ברית המועצות וחומת ברלין  בשנת 1990 , קבלו הגרמנים עירוי  דם אדיר בדמות  שטחי קרקע עצומים, נדלן של מדינה שלמה , וכוח אדם צעיר ורעב ממזרח גרמניה ,שחיפש להתקדם לחיי העולם המערבי  ולהתקדם  ,  ולאחר  מספר שנות  סבל כלכלי  פנימי  לגרמנים, לצורך מימון האיחוד בין הגרמניות , שעלה הון עתק וייבש את אירופה מכסף בהלוואות   ,  הושלם תהליך האיחוד   בהצלחהרבה , עוד לפני הזמן  שנקבע , ועתה  כוחה הכלכלי  ומספר  הנפשות של   מערב גרמניה הוכפל , וכתוצאה מכך  המרק הגרמני  התחזק  בצורה  מדהימה ,שגרמה לכלכלת  גרמניה נזקים כבדים , מפני שהיצוא הגרמני   לרחבי העולם ,הפך  להיות יקר מדי  ,ואזבהברקת זדון ,עלה בראש הגרמנים  הרעיון של  שוק אירופי  עם  מטבע  חדש "היורו  "  שישקף  את ממוצע  החוזק  של כל מטבעות של   השותפות   בשוק  האירופי החדש ,  וגרמניה תוכל ליצא יותר  לכל מדינות השוק  במטבע חלש יותר ,  מה שיפתחו לה שווקים נוספים  במדינות עם כלכלות חלשות , ובנוסף  השימוש במטבע בודד  יחסוך עמלות המרה  מ17  מטבעות שונים ,של שותפי גוש היורו  .

 

 גוש היורו – השילוב שבין כלכלת  סופלאקי  ואוזו יוונית ,  למפעלי מתכת  ופלדה ורכב  גרמנים

בשעה שהמטבע הגרמני היה חזק מאד עקב העוצמה הגרמנית ,בגלל היצוא הגרמני הענק  שהכניס מטבע זר רב למדינה הגרמנית , לפני יצירת גוש היורו,   הרי שהמטבע היווני הדרכמה  היה חלש מאד  וזול , וביטא כלכלה של מדינה  ים  תיכונית, חקלאית ,תיירותית,  שקטה שרוב כלכלתה נסמכת על יבוא שירותים מחו"ל  , מה שיצר  מטבע  חלש זול ותחרותי  מאד שהזמין תיירים מכל העולם ,והרעיון  למזג  בין המטבעות יצר את" המפץ הגדול ", שבו  נפגשו  פועלי המתכת  הלבנים חיוורים מגרמניה ,עם  רועי העיזים השזופים  מיוון ומנהלי הצימרים  והאכסניות היווניות ,  ולזה קראו "הגוש הכלכלי של היורו ".

מהר  מאד  היוונים גילו , שלפניהם עם גרמני  תמים, מדוכא, וממושמע ,   והם חשפו בפניו את כל תאוות החיים היווניות ,כמו שתיית אוזו ,אכילת סופלקי,  מוזיקה יוונית, חיים מתוקים במועדוני אייה נאפה  והאיים, עד שעות הלילה המאוחרות , כי כך זה ביוון ולרועי עיזים אין שעון מעורר , או מפעל להגיע אליו מוקדם ,  והגרמנים התחילו להשתגע  מהשמש היוונית ,והשתייה החריפה, והסלט היווני, והחלו להשקיע במשך כל שנות ה90 וה2000  כסף רב  במדינת השמש היוונית , ואילו היוונים לא הבינו  בכלל איזה שפע נפל עליהם  משמיים , וכשהתאוששו והתפקחו והבינו שיש מציאות חדשה, וכלכלה חדשה, התחילו במסע הבזבוז ,  ולוו כל  יורו גרמני  במענקים ,והלוואות  ככל שרק היה ניתן ,שהרי  מכבשים ועיזים לא ניתן להגיע למרצדס, ואאודי,  וכך  גם תוצרת גרמנית במיליארדים זרמה ליוון  ונמכרה בשווקים ,  וכך  וכל  חקלאי  באיים כבר התבאס ללכת לחלוב כבשים ביד  לתוך כדים ,  והפך לתעשיין חלב וגבינות  , הכל על כסף גרמני ,בהלוואות שמימנו סחורה גרמנית ,על ידי בנקים גרמנים שנתנו אשראי ללא בדיקה  לאנשי "הנס היווני" .

 

הניפוח הגדול  שהביא  לחובות העתק  לבנקים ולקרנות הפנסייה

יותר משרצו היוונים ללוות ,רצו הגרמנים להלוות,  משום שכעת היתה גרמניה בשיא פריחתה הכלכלית עקב החלשת המטבע הכל לפי התוכנית הגרמנית , ועים עודפי  תקציב אימתני ,שחפש השקעות בריבית נאותה עבור הפנסיונרים הגרמנים, של מפעלי הפלדה ,הרכב ווהדואר הגרמני . ומכיוון שהאג"ח היווני היה מדורג באופן בינוני ,הרי שעל הנייר  הוא הניב הניב ריבית יפה  מאד ,למימון יציאת עובדי מפעלי הרכב  והדואר הגרמני , ומפעלי הפלדה לפנסיה ,הכל בהלוואות ל30 שנה ששכבו בקרנות פנסייה גרמניות , כשהיוונים היו אמורים לשלם את הריבית ,לקרנות הפנסייה  לאורך כל התקופה מעבודתם וזיעתם .

במשך 10 שנים ,החל מהתקופה שלפני האולימפיאדה ביוון , ולאחריה סכומי עתק של מאות מיליארדי יורו גרמנים  תדלקו את כלכלת יוון ,  ונכנסו להשקעות עתק  בכל תחום , כשכל הגלגל הזה ממומן באשראי בלבד, ואיש לא דיבר על סילוק ההלוואות, או פריעתן  באופן חלקי   יום אחד ,  וכולם דברו על" הנס היווני  "ועל המהפך התעשייתי  סוציולוגי ארגוני , שעבר רועה העיזים היווני ,שהחל לתפקד כמו גרמני ממוצע ,  והפך  לתעשיין "איש אירופה "תואם בן דמותו הגרמני .

 

גראונד זירו  -פשיטת הרגל  של להמן ברודקס  חושפת  את  התרמית היוונית

שנת 2009  ,ליהמן ברודרס הבנק  ברוקר האמריקאי  הענק ,שגם הוא היה על כרעי תרנגולת, היה אחד ממגייסי ההון הגדולים  עבור היוונים , כשמיחזרו  את אגרות החוב שנפרעו  בכל פעם בריבית גבוהה יותר, שאפשרה לשלם את הריבית  עבור הפנסיות הגרמניות , ועבור ההלוואות שנלקחו מהבנקים הגרמנים כדי לקנות רכש גרמני , ובינתיים להסתיר את עומק הבור הכלכלי בתקציב היווני ,שנראה תואם המאזן של  הברוקר ליהמן ברודרס  ןהבנק גזר ממשלת יוון קופונים אדירים  על תיווך ההלוואות שהתמחה בהן  ועשהשם  של המלווה של יוון .

ועם קריסת הבנק האמריקאי , עקב החלטת  השר האוצר האמריקאי להפיל את ליהמן ברודרס ,כדי לגלות מה היקף חובותיו ,ועסקיו שהיו עצומים  ואיש לא הבין בדיוק מה עשה הבנק שלא היה מפוקח כדי להכניס רווחים , לא היה מי שיגייס כסף עבור יוון כדי להסתיר את הבור ,  ואז נתגלתה כל "תרמית הצמיחה " היוונית של 5 אחוז  בשנה ,שכולה מומן על הלוואות  מקרנות פנסיה , והגדלת הגרעון הממשלתי עד ל 130 אחוז מהתוצר ,  וכל זה קיבל  את אישורם  ובדיקתם  של  הOECD  וקרן המטבע  הבין לאומית ,אלו שמייעצות לשראל היום ,וראשיהן לא היו מסוגלים לקרוא מאזן ותקציב מדינה פשוט כמו של יוון , ולהעריך את עומק הגרעון הממשלתי ביוון , שתפח בצורה אימתנית מול הצמיחה  הפיקטיבית שהיתה שם  במשך שנים ומומנה בכספי קרנות פנסייה.

 

סיכום  היוונים לא חייבים כלום 

במשך 15 שנה עשו תושבי גרמניה ואחרים ,חיים  משוגעים על חשבון ממשלת יוון  ותושביה ,קנו בתים ונכסים במקומות משובחים לחופי הים התיכון ,ונהנו ממועדוני יוון והמזון שלה והמוזיקה שלה  והשמש  הכל בגרושים ,ולא הבינו שכלכלת יוון היתה בנוייה על מכירת תבניות ביצים של איכרות , והגבנת חלב עיזים  ,ומה שהיה מעבר לזה היה כסף גרמני חם עם  הרבה אשליות ,ללא בסיס שהציף את יוון בכסף , ובא עם דרישות לתשואה ,הכנסה  וריבית ,  מילים ומושגים  שהיוונים לא שמעו עליהם  מעולם, ושום רועהעיזים ביוון  לא הנפיק אגרות חוב או נסחר לפי מכפיל מעולם  , אבל היוונים   שתפו פעולה עם המשחק ,  ועם השפע  כי הם יוונים ,וכשנותנים מתנות לאנשים אז צריך להגיד תודה  , על כוס אוזו ,וסופלקי .

למעשה הכסף  שניתן ליוון בתור הלוואות  הלך כי הוא כבר התבזבז על חיים טובים של היוונים ,  והגרמנים יחיו על חשבון הפנסיות שלהם בעתיד בצמצום  ,וצריכים להגיד שלפחות אם הם  נהנו קצת בחייהם  בעת החופשות ,זה היה ב יוון  החמימה ,  ולא בגרמניה המיובשת

 

נהנית עשה לנו ליק והצע חברות

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

6 Comments

 1. תגובתי אינה מופנית לתוכן, כי אם לצורה: הנושא חשוב, הידע נוכח והמסרים ראויים. אבל אתה חייב הגהה. הטקסט מאוד קשה לקריאה, המשפטים בו ארוכים מאוד ושגיאות הקלדה אינן מתוקנות ולכן הניתוח הופך למסורבל ובלתי מובן.
  ממליץ בחום לעבור על הטקסט ולתקן.

 2. אני לא מסכים הפעם עם הניתוח.
  אם לגרמנים היה כ"כ הרבה כסף אפשר פשוט לקנות נכסים ביוון.
  לא חייבים מטבע משותף.
  הרי למה להלוות למישהו שלא ברור אם יכול להחזיר לך,במיוחד אם הריבית נמוכה?

  אני יותר מאמין שלחצים חיצוניים על גרמניה שכנעו את הגרמנים להמר על היורו
  וזאת במטרה לרושש אותם ולכן להיות קלים יותר לתמרון ע"י בנקאים בינלאומיים.

 3. ניתוח פשוט מבריק.
  איזה הבדל לעומת העיתונים ה-"כלכליים" שמלאים באינטרסים צרים של טייקונים ועושי דברם.

 4. הניתוח הכלכלי הכי טוב שקראתי זה שנים

 5. וואו, מה שמרתק, זה הפשטות שבה אתה מתאר את הדברים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.