6

המעבר מסיגריות בקופסא ל"מגולגלות" חוסך למעשן 600 שקל בחודש -המיסים בדרך

סעיף מוסתר בחוק ההסדרים  במעלה את מחיר הטבק לעישון ב 100 אחוז, כשהמחיר צפוי לעלות ב70 אחוז נוספים לרמת 700 שקל לקילו טבק  כנראה ב 01.01.14 מתנה לשנה החדשה ולהשתוות למחיר הטבק האלטרנטיבי הנצרך בעישון "סיגריות מותגים"  על ידי מעשן ב30 יום, ובכך לסגור את הארביטרז (פילטר +ניר גלגול+טבק= סיגריה ביתית במחיר 25 אחוז בלבד מסיגריה עם מיסוי מלא).

אחוזים ניכרים מהמעשנים עברו בחודשים האחרונים לעישון "מגולגלות "  והכנסות המדינה מ"מיסי עשן " אינן צומחות בקצב הרצוי לסגירת הגירעון, ולכן לאור השינוי המבני שנוצר בצריכת הסיגריות, החל המרדף אחרי המעשנים  והמיסים על הטבק יעלו שוב .

שינוי מבני באופן צריכת הסיגריות

המעבר הסיטוני בחודשים האחרונים מצריכת מותגי סגריות כמו "מרלבורו ופרלמנט וטיים " לגלגול סיגריות כמנהג המזרח התיכון גרם לשינוי מבני בענף צריכת הסיגריות והוא לא נעלם מעיני הממשלה וקופתה הריקה, ואומנם היא עלתה באיחור על התופעה המתגברת והחלה לטפל בה בדרך הידועה של העלאת מיסים.

האגנדה הממשלתית של גמילה מסיגריות התממשה לחלוטין כלמעשה הציבור מעשן טבק בריא יותר מהטבק התעשייתי הנמכר על ידי  חברות הסיגריות הממותגות  שנמצאים בו כ4000 כימיקלים שונים כמו אצטון, עופרת, עטרן, זפת, ושאר חומרי טעם ארומטים הגורמים להתמכרות המעשן, וגם ניר הגלגול  "הירוק " של הסיגריות "המגוגלות " אינו מכיל מגוון חומרי בעירה אקטיבים וחומרי נפץ שנועדו לשרוף את הסיגריה במהירות כדי להגביר צריכה, ולאפשר הדלקת סיגריה אחת באחרת, גם ללא נוכחות מצית או גפרורים .

ובנוסף הצורך הסיזיפי -אוראלי בגלגול סיגריות משרת את המעשן כשהוא מעשן פחות סיגריות, ומתעסק יותר בהכנתן שזהו חלק מהטקס הנפשי והתרפיה שעובר על המעשן כשהמשחק יד ושפתיים מוכפל בעוצמתו ומשרת צרכים נפשיים חבויים שהם חלק מבסיס ההתמכרות, ולמעשה המעשן מקדיש יותר זמן ל"טקס העישון "אולם מעשן פחות  סיגריות ובריא יותר – חלומה של הממשלה והאגודה למלחמה בסרטן.

עישון בריא -אסון כלכלי לממשלה

הממשלה לא מתכוונת באמת שהציבור יפסיק לעשן, אלא משתמשת בעישון או " במיסוי התאווה וההתמכרות לעשן " כדי למלא את קופתה הנקובה, ולראיה כל מחקר רפואי מצביע כי נזקי העישון למערכת הבריאות בישראל עומדים על מיליארד וחצי שקל בלבד, אולם ההכנסות ממיסוי סיגריות יעברו את השנה את ה 6 מיליארד שקלים פי 4 מהנזק הנגרם על ידי המעשנים למערכת הבריאות, וכך נטו משלשלת המדינה 4.5 מיליארד נטו לכיס בעזרת "קמפיין אימה" שקרי לחלוטין של נזקי הסיגריות לבריאות .

מה גם מותם של המעשנים בגיל צעיר יותר מיטיב עם קרנות הפנסייה וביטוח לאומי, והטענה הנכונה היא שהמעשן הוא רווח נטו למדינה בניגוד למוצג על ידה, שאדם המעשן  50 שנה שורף  500,000 שקל על סיגריות 10,000 בשנה, ש80 אחוז מהם הם מס ישיר לקופה

בישראל 2 מיליון מעשנים בערך 20 אחוז מהאוכלוסיה, ואם 20  אחוז מהם 400,000 יעברו ל"מגולגלות " הרי שהנזק לקופה הציבורית עומד להיות 2 מיליארד שקל בשנה, ולכן בעזרת חוק ההסדרים ובנימוק השחוק של הדאגה  לבריאות הציבור, המדינה רוצה את חלקה מהמעשן, ולא מעניין אותה אם עישן קופסת מרלבורו או מגולגלות, אלא הוא חייב לעשן בתחשיבה כשעלות סיגריה חייב להיות בערך 1.2-1.6 שקלים כשמרכיב המס הוא 85אחוז ממחיר הסיגריה או הטבק ישירות לקופה.

מחיר הטבק לעישון מראה לגודל משבר המיסים

משבר המיסים בישראל התפרץ כצפוי  בינואר 2011 ,ולפניו עמד המס על הטבק לא מעובד לנרגילה מקטרת  ומגולגלת על 50 שקלים בלבד לקילו, והמס על טבק לא מעובד לסיגריות על 241 שקלים לקילו, אולם מייד עם פריצת המשבר השווה שר האוצר שטייניץ את המס על הטבק למס על סיגריות והעלה את מחירו ב 500 אחוז , ועתה שר האוצר החדש (איפה הכסף) מעלה את מחירו בעקבות העלאת מחירי הסיגריות מ290 שקל לקילו ל450 שקל לקילו, עליה של 65 אחוז בדיוק כמו עליית מחירי הסיגריות  מ2011 ,והוא חתם על תיקון לצו תעריף המכס ומס קנייהותוקף הצו מיידי .

המחיר עתיד לסגור את הארביטרז בין" המגולגלות לרשמיות ",כשהוא יקפוץ שוב ב 60 אחוז בקרוב ,כך שהיתרון בגלגול סיגריות יתבטל, והעיקר שהכסף יכנס לקופת המדינה, ולא משנה מה מעשן המעשן, ומה נכון לעשן עבור בריאותו.

סוף רע

המעשן המסכן שרצה לחסוך 600 שקלים לחודש כ 10 אחוז משכרו או חודש עבודה בשנה עקב במעבר למגולגלות, הולך להתבדות כי המדינה יודעת איפה הכסף ,ורוצה אותו לצורך התוכנית הכלכלית 2013-2014 , והוא יאלץ לשלם יותר בעד הזכות לעשן, וליצר טבעות עשן כשהתאווה וההתמכרות שלו שוות למדינה הרבה כסף  .

לא ברור מה המס על הסיגרים של ראש הממשלה, אבל אולי ניתן לבצע ארביטרז נוסף ולקנות סיגרים זולים ולפרקם, ולעשן את הטבק בתור "מגולגלת "- העם היהודי תמיד ימציא לנו פטנטים

נהנית ספר לחברך או עשה לנו לייק ו SHARE

ניתן לפרסם את התכנים באתרים אחרים  תחת שמי רק להודיע לי במייל    ZELINGER@inter.net.il

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

6 Comments

  1. אחלה כתבה, מאד נהנתי לקרוא אותה.
    2 מליון מעשנים לא טועים!
    בקרו באתר שלנו בכתובת http://tabak25.co.il טבק לגלגול "טבעי" ותנו לנו פידבאק!

  2. מה הבעייה שיקנו כמה קילו זה לא מתקלקל מחזיק הרבה זמן

  3. לאחרונה הייתה עלייה של 10 שקלים לערך במחיר הטבק המגולגל (Drum, Balishag) אתה טוען שעלייה של עוד 60 אחוז בדרך ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.