1

המדינה חיסלה את הבורסה, כפי שהשמידה את שוק הבולים ומטבעות הזהב

השלטון בישראל מתעב ענפים כלכליים עצמאים שפעיליהם מרויחים כסף רב שמתנהלים בהצלחה ללא תלות במדינה ובפוליטיקאים, והמערכת משמידה אותם ביסודיות וברכות עד להחרבתם דרך רגולציה ממשלתית כבדה המוטלת רק כדי לכפות מרות ,עכשיו זה קרה שוב לצערינו לבורסה לניירות ערך בתל אביב שהושמדה על ידי הרגולטור הוא  "הרשות לניירות ערך" .

בדיוק כפי שקרה לפני 30 שנה ל" שוק הבולים " ברחוב אלנבי, ו" שוק מטבעות הזהב והכסף"   ברחוב בן יהודה, שהוחרבו במכוון כשרגולטורים  ממשלתיים מונו להסדרת השוק ופיקוח עליו, כשהוקמו  "  החברות הממשלתיות  " חברת השירות הבולאי"   והחברה הממשלתית למדליות ומטבעות "  שגרמו לחיסול טוטאלי של השווקים .

פעם היה כאן שוק בולים רותח ?

אין ישראלי שלא היה לו בבית אוסף בולים מפואר של בולי  המדינה והמנדט שקיבל מהוריו או אסף בעצמו, או מספר מטבעות זהב שנקנו לחירום ולהשקעה ונזילות , אולם אלו הם זכר נוסטלגי לימים מפוארים ולא ידועים לרוב הציבור הצעיר שבהם התנהל בישראל, או ליתר דיוק בעיר תל אביב ברחובות אלנבי ובן יהודה מסחר עצום במטבעות זהב ישראלים וזרים, ובבולים מטרום המדינה ומזמן המנדט.

כמו שגעון "בועת פקעות הצבעונים בהולנד", גם בישראל היתה בשנות ה 60 וה70 קדחת לאומית שהתמקדה בשוק בולים מקומי שרתח כשמפאת המחסור בבולים ישראלים מתקופת המנדט הבריטי והקמת המדינה, ומחירי הבולים שהיו מצרך נדיר כשמדינת ישראל  הוקמה בהפתעה ומחיריהם  שברו שיאים מיום ליום, מי לא זוכר את סדרת הבולים המכונה "דואר עברי"  עם הספח היפה שלו, או את "בול התביל המרובע" , או את סדרת הבולים המשולשים בצבעים נהדרים שהונפקה , כשמייד לאחריהם עם הקמת המדינה הונפקו בולים מדהימים עם מקומות ואתרים בישראל, שנאספו על ידי כולם וסחפה את כל שמיון הציבור.

בשנות ה 60 וה70 לא היה פייסבוק, לא היה גוגל, והקשר היחידי של הישראלי עם העולם היה דרך מעטפות דואר שהגיעו מהדודה בברוקלין ששלחה חבילות או מכתבים, או משירותי האיתור של הצלב האדום, זה היה הפייסבוק ואם קיבלת מכתב מחו"ל גזרת את הבולים, השרית במיים, וייבשת, ושמת באלבום, ועל נסיעות לחו"ל איש בכלל לא דיבר פה  או חלם.

מרכז הסצינה של הבולים היה בפסג התת קרקעי מרכז רחוב אלנבי שהיום שוכן  בו פאב תת קרקעי מפואר, אולם לפני 40 שנה עשרות סוחרים פולנים ,ורומנים ,סחרו באדיקות בבולים השונים והתפרנסו מהם בכבוד, ואלפי  אנשים עם אלבומים החליפו סחורה ובצעו עסקאות בבולים והמקום המה אנשים הבורסה לבולים .

אולם למדינה ולפוליטיקאים חרה העניין שאזרחים מתפרנסים מספקולציות בלי  " הפנקס האדום "  של מפא"י ובלי סידור עבודה מהשלטון והם עצמאים קטנים, ואז הוקם לעזרת הציבור  "השירות הבולאי " כדי להסדיר את הספקולציות בשוק הבולים ו "למנוע מאזרחי המדינה להפסיד את הונם בהשקעה בבולים " .

השלטון הרוויח פעמים כשאנשיו מונו לרגולטורים של שוק הבולים "השירות הבולאי ", מפקחים מונו  מטעמו ,ביקורות נעשו, והעיקר המדינה החלה להתחרות בשוק הבולים הקטן על ידי הנפקת בולים בהיקפים של מאות מיליונים, "ביום הנפקה רשמי " בשעה שהמחסור הוא אבי הספקולציה, וכך חוסל שוק הבולים הלוהט במהירות על ידי הרגולטור, הכל מתוך רצון טוב לדאוג לציבור.

איך חוסל שוק המטבעות זהב ?

במקביל לשוק הבולים הפורח התנהל מסחר עצום במטבעות זהב שהביאו ניצולי השואה והחיילים הבריטים:  אדוארדים,  גורגים, פני  זהב, קרוגר-ראנד, מייפל קנדי ,הכל עבר לסוחר, מה שאיפשר לאזרחים להצמד לדולר או למחיר הזהב ולשמור על כספם כשהמדינה לא בעסק, ואז במהלומת מחץ על השוק השחור במטבעות זהב הוקמה "החברה הממשלתית  למדליות ומטבעות" , שהחלה להנפיק כמויות מטורפות של מטבעות זהב של " אושיות ציוניות" , הרצל,  בן גוריון,  וייצמן בר-כוכבא ,זבוטינסקי ,כל  פאר הציונות ותעמולתה קבלו מטבעות זהב בדמותם שנמכרו לצבור במחירים מופקעים על ידי "החברה הממשלתית למדליות ומטבעות" , ותוך זמן קצר קרס שוק המטבעות הזהב והכסף בגלל כמויות הענק שהונפקו כדי לצנן את השוק ולחסל את הספקרולנטים, וכך המדינה חיסלה גם  את שוק מטבעות הזהב, ובדרך מינתה את אנשי שלומה חסרי ההבנה בתודעת שוק ומסחר לפקח על השוק ולעשות לו רגולציה שלטונית .

רבים עוד זוכרים איזה טירוף אחז במדינה כשנודע בציבור שבנק ישראל  "טעה  " והפועל במכבש הבנק זה שמייצר את הגרושים, ייצר גרוש עם 8 שיבולים במקום 10 שיבולים ,וכל המדינה חיפשה אחרי הגרוש שהיה שווה כמו דירת 2 חדרים, כדי למכור אותו לאספנים .

כך חוסלה הבורסה לניירות ערך

ישראל 2007 ,בורסה פורחת ומשגשגת מחזור של 3 מיליארד שקל ביום, הרגולטור לא מסוגל לסבול את העובדה שהעסק עובד בלעדיו ומתפקד היטב "בזכות הספקולנטים"  והוא חייב למצוא דרך להטיל מורא על השוק, ואז כרגיל המדינה ממנה בטפשותה ראש רשות ניירות ערך חסר הבנה מינימלית במסחר ופסיכולוגיית שוק, והבנה בכלכלת השוק השוק החופשי.

אדם שאולי למד באוניברסיטה, אבל עם רגשי נחיתות קשים לספקולנטים ממרכז תל אביב ושינקין ואחד העם, ומייד עם תחילת עבודתו הוא  מקבל כותרות שקריות מטעם יחסי ציבור על יכולותיו והבנתו בכלכלה, אבל הכל "תעמולה שקרית"  כי האיש פסיכופת, וכדי להטיל את מרותו על השוק הוא מטיל רגולציה כבדה על שוק ההון הפורח ונלחם בספקולנטים ש"תמיד מאיימים על תקינות המסחר, ואשמים בפגיעה באמון הציבור בשוק "  והם מוגדרים על ידו במפורש כרמאים, וגנבים , והרגולציה מתהדקת בכל הכוח על השוק תוך לובינג שקרי בתשלום, ושכנוע מאסיבי של הכנסת שהתפתתה להאמין לשקרים שפיזר  .

בתי משפט לניירות ערך לשיפוט מהיר של ספקולנטים מוקמים ממש כמו באיראן, קנסות עתק מוטלים באיומים וכפייה וללא משפט, כל זה עד לרגע ששבו מאות חברות לניהול תיקים נסגרות תוך שנתיים מחוסר כדאיות כלכלית עקב עלות הרגולציה, ועוד מאות מניות של חברות קטנות נמחקות מהמסחר עקב הוצאות רישום מטורפות וניהול מערך הרגולציה, ואלפי שחקנים ספקולנטים נפלטים משוק ההון למחוזות אחרים, מה שמביא לקריסת המחזור בבורסה  ב 80 אחוז  מ 3 מיליארד ל 400 מיליון ביום , ולשוק נגרם נזק טרמינלי.

באותה שעה שיו"ר הרשות מדבר נגד "הרמאים בשוק בשוק ההון " הוא מקבל עמלות במיליוני  דולרים "עמלות תיווך"  עבור "עסקה שלא התבצעה"  עם נוחי דנקנר מנכ"ל אי.די. בי וכולם שותקים, ולאחריו מייד "רואה החשבון של הרשות לניירות ערך"  עובר לנהל את " הפירמידות הפיננסיות"  של נוחי  דנקנר וכולם שותקים,  אבל הכתובת היתה על הקיר והאנשים שקבלו יחסי ציבור כשנלחמו בספקולנטים הקטנים, הלכו לעבוד אצל האיש שפגע באמון הציבור בשוק הההון בצורה הכבדה ביותר מהקמת המדינה.

ככה נראית הרגולציה הישראלית המושחתת ביותר בעולם שתמיד מסיתה נגד ספקולנטים והולכת לעבוד עם טייקונים , ומעניין לאן ילכו כל אותם רגולטורים לעבוד לעבוד אחרי שנוחי יפול וממה יתפרנסו, כי הספקולנטים הקטנים לעולם לא יוכלו לספק להם את "השכר והעמלות "שדנקנר שילם להם מכספי הציבור כמובן – ואולי שוב  ילכו להשמיד ענף כלכלי חדש שהמדינה והפוליטיקאים לא מעורבים בו והוא משגשג כדי להגן על הציבור ולמצוא פרנסה.

נהנית ספר לחברך או עשה לנו לייק וSHARE

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. אף גורם לא יכול לעשות לביטקוין מה שמתואר בכתבה הזו.
    המערכת מבוזרת. אי אפשר "לנהל" אותה ולעשות בה מה שנעשה לשוקים אחרים.
    המערכת גם אנונימית לחלוטין, אפשרויות ההעברה וניוד הן 100% ואין עמלות

    חברים תקשיבו טוב – זו המהפכה האמיתית שבאה אלינו. תתחילו לאמץ אותה בחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.