1

הבעייתיות הגלומה ב"פירמידות הפיננסיות" תביא לפירוקן בקרוב – רקוויאם לאי.די.בי ופרטנר,שהפירמידה העסקית שלהן הפכה ל"סביבון "שיצא משליטה

הפרעונים במצריים הקימו לא מעט פירמידות מרשימות, אולם  אף אחת מהן לא מומנה ב"אשראי פיננסי " אלא על ידי המס הריאלי שנגבה עיי הפרעונים, הפרעונים לא הנפיקו אג"ח  או אופציות  או חילקו  דוווידנד מחובות זאת להבדיל מ"הפירמידות העסקיות " הנהוגות בישראל שממומנות באשראי זול מקופות פנסייה ונשלטות עיי  שליטה מינימלית ולפרעה זה לא היה קורה שהוא  בעל ביית של 35 אחוז מהפירמידה ושולט בעוד 2 פירמידות זה אופייני לישראל.

לטייקונים  בישראל קרה אסון כבד, כשהממשלה הורידה להם  את שיעורי מס החברות מ 39 אחוז ל 24  אחוז ובחלק מהחברות אף ל7 אחוז משום שכל הכסף  העודף יצר" תחושת עושר מדומה " והלך כולו למינוף פיננסי  זול  של עסקי הפרמידה הפיננסית (הפירמה) מול  תזרימי תשלומים של ריבית ומטבע בעסקיהם המאזנים התנפחו ביחס לסיכון והם נכנסו לסיכונים מטורפים ולמעשה   הפירמידה התהפכה על חרוטה והפכה ל"פורפרה " -סביבון כשכל שינוי ריבית, מטבע,או בהיקף הצריכה במשק או אופייה מרסק את הפירמידה ומכניס אותה לסחרור (אי.די.בי -בשופרסל והיום הוזלות אינטרנט בבזק פרטנרוסלקום מרסקות את המניות )למעשה שום שקל אמיתי ריאלי לא הושקע במשק, אלא הכל הלך לניפח המאזנים בנכסים שנקנו ביוקר כדי למוכרם יותר ביוקרכמו  בזק, פרטנר, מלון פלאזה, עסקת לאס ווגאס ואחרים,שהוחלפו בין הטייקונים כמו גרביים שעשו עליהם סיבוב פיננסי עד שהכל התרסק בלילה .

למעשה רוב הפירמידות של הטייקונים הפכו ל2 תזרימי ענק אחד נכנס, ואחד יוצא כשכל ההפרש בין התזרימים האימתנים במיליארדים עומד על 3-4  אחוז אבל כשהכל ממומן באשראי  זוו של  20-30 מיליארד, הרי ש 3 אחוז  שווים מיליארד שקל רווח ענק, בתנאי שכלום לא משתבש כמו שערי ריבית ,מטבע  או היקף  מכירות  ,כשמשהו  פתאום משתבש התזרימים על ה" אקסל " קורסים וכל העסק קורס ולא יכול לפרוע את האגחים שממומנים מהפרשי  התזרים, וזאת הבעייה אצל תשובה דנקנר ופרטנר ובחלקה בחברה לישראל או אצל לבייב,התזרים הדוק מדי ,וכל תקלה פיננסית,פוליטית, עסקית ,חקיקתית  מביאה לחוסר יכולת לפרוע את אגרות החוב שנלקחו ללא בטחונות מקרנות הפנסייה כשהאמונה היתה שתמיד יוכלו לגייס כסף זול  מהציבור ולמכור נכסים יקרים אחד לשני ולייצר רווחים מלאכותיים על בסיס המינוף.

כל הוועדות שיושבות בענייני הריכוזיות  ומנסות לרבע את המעגל, עיי צמצום  הריכוזיות  מפחדות לגעת בשתי  בעיות מרכזיות בכל הפירמידות העסקיות בישראל,והן  :

א. הון עצמי נמוך מאד של הפירמידות לעומת מינוף עסקי מטורף – , מה שיוצר סיכוני עתק כלכלים בתקופות של  זעזועים כלכלים בעולם או בישראל כשכל הסיכון נופל על קרנות הפנסיה( מלוות הכסף  ) וזאת משום העובדה  שכל הטייקונים לא חתומים על ערבויות אישיות להחזרת הכסף שנלקח וברור לחלוטין שהחתמת הטייקונים על ערבויות אישיות להחזרת  הכסף ושעבוד כל החברה לגוף המלווה תהפוך אותם תוך לילה מטייקונים למיליונרים  שהונם  מאופס ובסופו של דבר יסתבר של האימפרייה שנבנתה  משועבדת לקופות הפנסייה ושייכות להם בלבד והטייקון  הופך לשכיר דהוי של קרן הפנסייה ולמעשה הטייקונים יהפכו לשמשון הגיבור גזוז המחלפות  במשכורת  פקיד   משם בא הטייקון.

ב. תשלומי  מס הכנסה נמוכים ביותר   – זאת  הרעה החולה האמיתית משום שמס הכנסה נמוך יוצר מצב של תחרות לא שווה במשק בין עסקים קטנים  לעסקים  גדולים -ונותנים לגדולים מצד אחד יתרון תחרותי אדיר ללא שום יכולת התמודדות לעסקים  קטנים – ומצד שני הקטנים גם ממנים את מס ההכנסה של הטייקונים ונפגעים פעמיים ולזה קוראים תחרות וקפיטליזם  –  בשעה שזה פרוטקציוניזם  לשמו  שהממשלה מעדיפה סקטור מקורב על אחרים ומטילה את  הוצאותיה על הקבוצה הלא  מקורבת לשלטון שאינה משלמת  בשוחד או גובים למקורבים ולחברי הכנסת.

סיכום

א. כמויות  השוחד בכסף  ובתעסוקת בני  משפחה וחלוקת  חוזים  והטבות למקורבים יצרו מצב של פחד של  חברי הכנסת מטיפול  בטייקונים, משום שהסרחון הענק שיתגלה על העסקאות המושחתות שבין  הטייקונים וחברי הכנסת  והממשלה לכן לא קם  חבר כנסת  אחד משום מפלגה שיציע להקים ועדת  חקירה לבדיקת  עסקי הטייקונים  החקיקה  וההלוואות  האדירות ללא בטחונות שקבלו מקרנות הפנסייה אם העניין  יבדק הוא יכול להפיל את הממשלה בקלות    אבל זה יקרה כי זה בלתי נמנע כשהמצב עוד יחריף בקרוב

ב. מה שעוד יקרה הוא  פירוק מאורגן של  חלק מאימפריות של הטייקונים  כי ההתמוטטות הפיננסית תעלה למשק פי כמה ותפגע בבנקים  תייצר תגובת שרשרת  קטלנית  למשק שגם היא  יכולה להפיל את הממשלה והסיבה לפירוק כבר  תמצא והיא כאן  טענה להגן  על הציבור וכספו

 

 


Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.