1

הבנקים מלווים רק לעסקים הלווים מקרנות הפנסיה ללא בטחונות ומרוקנים את קרנות הפנסייה מכסף

הבנקים בישראל מלוים סכומי עתק רק לעסקים שלווים כסף במקביל באגרות חוב לא מובטחות בשעבוד מקרנות הפנסיה,  וכך הבנקים  מבטיחים לעצמם את מקסימום החזר החוב כי הם לוקחים שעבוד מלא  במידה ועסקי הלווה יקרסו, זאת על חשבון החוסכים לפנסייה שההלוואות שקרן הפנסיה שלהם נותנת לעסקים אינם מובטחים בשעבוד כל שהוא .

מאזני הבנקים שהתפרסמו היום מראים כי קרוב ל 2 מיליארד שקל מחיקות חובות בשנה לעסקים שהיתה בעבר  ממומנים כיום  מכספי קרנות הפנסיה שאינן מובטחים  בשעבוד .

עקב כך מחיקת החובות בבנקים לעסקים הגדולים הנקלעים לקשיים בבנקים ירדה ב 90 אחוז לסכומים זניחים של עשרות מיליוני שקלים ברבעון  ממאות מיליוני שקלים ברבעון מהלך זה הגדיל את רווחיות הבנקים במיליארדי שקלים לשנה על חשבון הפסדי קרנות הפנסייה שממנות את החובות המובטחים של העסק לבנק . . ולמעשה מספקות בטחונות בחינם לעסקים

תרבות הלוואות  עם 2 רמות בטחון

בישראל התפתחה תרבות הלוואות  לגופים שבה הלוויים מקרנות הפנסייה לא מחוייבים לפרוע חובות לקרנות הפנסיה או לשלם ריבית לקרנות הפנסייה ולמעשה מכיוון שההלוואה נתנה מרצון, הרי שהכסף שניתן מחסכון המפקידים לפנסיה הוא למעשה מתנה ואין שום סנקציות מול הלווה שאינו פורע את חובותיו לקרן הפנסייה .

מדובר ב20-30 מיליארד שקל לשנה שיוצאים מקרנות הפנסיה כהלוואות לעסקים הגדולים ואם לא יחזרו הרי שאיש לא יוכל לעשות דבר גם אם קרן הפנסיה תפשוט רגל .

אותו עסק שלווה גם מהבנק ידרש לשריין 100 אחוז בטחונות לטובת הבנק על החוב לבנק שהוא נושה ראשון בחוק, וכך  בעת מצוקה כספית של העסק או חוב לא נפרע לבנק, בנק יגש מידית לממש בטחונות על נכסים שנרכשו  מכספי החוסכים לפנסיה ולא שועבדו על ידי קרן הפנסייה תמורת קבלת ההלוואה , אך הנכסים יועברו מיידית לרשות הבנק לצורך פרעון ההלוואה וקרן הפנסייה תפסיד את כל כספה שניתן בהלוואה לעסק.

 

לווים  ללא בטחונות מקרנות הפנסייה  ומחזירים לבנקים ריבית וחובות

בפועל כל לוה גדול באגרות חוב מקרנות הפנסייה יודע שאסור לו להסתבך עם הבנקים,  ולכן הוא דואג למחזר את ההלוואות ללא בטחונות מול קרנות הפנסייה ולשלם בזמן את חובו לבנקים כי הבנקים יחתכו אותו בשנייה,  וכך מתנפח בלון הלוואות ענק לעסקים מקרנות הפנסייה  שאין שום בטחונות מצידם  ומולם תזרים של הלוואות מבנקים שחוזרות  ב 100 אחוז לבנקים משום שהן מגובות  בכספי החוסכים לפנסייה שממנים את החובות לבנקים את הניהול הכושל של העסק .

דרישת  בטחונות על ידי קרנות הפנסייה תפוצץ את הבלון הזה שמתנפח במהירות ואין לן שום כיסוי עסקי ולמעשה איש בקרנות הפנסייה לא יודע איזה נכסים בדיוק מחזיקים הלווים ואם הם קיימים , ולמעשה כאשר מנהל קרן פנסיה אינו מגדיל הלוואות לעסק  או דורש בטחונות לא קיימים הוא חורץ גם את דינו בבנקים משום שלא ירקבל שם אשראי אם אין לו מה לשעבד .

350 מיליארד שקלים הלוואות מקרנות הפנסיה לעסקים ללא שקל בטחונות.

כיום קיים מצב תיאורטי שמתפתח, שבו אי פרעון ההלואות הלא משועבדות של העסקים לקרנות הפנסיה יגרם  בפשיטת הרגל של קרנות הפנסיה מחד, ומאידך שמירה על יציבות מוחלטת של הבנקים -שם יש מפקח שדואג ליציבות הבנקים,  והיום כבר ברור שאין שום קואורלציה בין היקף צמיחת המשק לכמות הכסף שנלקחה כהלוואות מקרנות הפנסייה על ידי העסקים,  ואין לה שום ביטוי משקי .

למעשה רוב הכסף שנלקח כהלוואות מקרנות הפנסיה  נשרף על צריכה והטבות שכר ללוים ( מכוניות + מסעדות  +טיולים בחול ) ולא לפעילות משקית,  אבל הוא מתגלגל כהלוואות שנלקחות שוב מולן ומוגדלות לתשלום הריבית כשאיש כבר אינו מסוגל לפדות את הקרן  עד לרגע שבו החברה תודיע על פשיטת רגל  וכלום לא יקרה .. כי אין בטחונות – זה ההישג הגדול של ועדת בכר

סוף דבר

כמו כל דבר טוב  ההתפעה תהייה מושלמת כמו אצל מיידוף שהונאתו התגלתה בעת קריסת הבורסה בניויורק ב 2008 ו יתגלה יום אחד כי  כל הכסף שנלקח מהלוואות מקרנות הפנסיה בוזבז  והחוסכים היקרים לפנסייה יגלו  כי  ועדת בכר חיסלה להם את הפנסייה לחלוטין זאת לאחר שהטלת דמי הניהול ניהול כבר חתכה  30 אחוז מהפנסייה

נהנית ספר לחברך ועשה לייק

 

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.