1

האם השר הנגבי הסתיר את מעורבות סבו ב"פרשת ילדי תימן"? היה מראשי התאחדות התימנים

מסתבר ש"פרשת ילדי תימן" הולכת להיות אחת ההונאות הגדולות שהוצגו לציבור, מכתב שכתבתי לראש הממשלה ולמבקר במדינה – בינתיים דום שתיקה מוחלט. הנגבי "השר הממונה" סרק את  ארכיון המדינה "סריקה מקדימה" בשעה שהיה בן משפחה מעורב כשסבו יוסף כהן היה מראשי "מפלגת התאחדות התימנים" בזמן הפרשה 1948-1954 ולא ביצע גילוי ציבורי נאות, כי אדם שאינו חסר פניות או בעל קשר לפרשה מפקח על פתיחת "הארכיונים החסויים" לפני הצגתם לציבור ואפשר לציבור לקבוע כי אדם ניטרלי עומד לבדוק את ארכיוני המדינה ..

מדובר בניגוד אינטרסים משווע, משום שהנגבי לכאורה מקדם את ענייני  "העמותות למען ילדי תימן" שלכאורה הן יורשות  "מפלגת התאחדות התימנים" בטיעוניהן לעוולות שנעשו .

לכבוד
כבוד ראש הממשלה.
היועץ המשפטי לממשלה/מבקר המדינה/יו"ר הכנסת.
רבותי המכובדים !!
הנדון: חשש (או חשד) לניגוד אינטרסים ולאי-גילוי ציבורי נאות מצד ממשלת ישראל, ומצד השר ח"כ צחי הנגבי שמונה להוביל ולפקח על "הסריקה המקדימה" ופתיחת מסמכי ארכיון המדינה החסויים" ב"פרשת ילדי תימן".
משום מה, כבוד השר הנגבי לא טרח למסור לציבור גילוי נאות על כך שסבו מר יוסף כהן היה "צד מעורב" לכאורה ב"פרשת ילדי תימן", וזאת כששימש כאחד מראשי ומנהיגי "מפלגת התאחדות התימנים" שהיתה חברה בכנסת הראשונה והשניה, בתקופת התרחשות "פרשת ילדי תימן" (בשנים 1948-1954).

בבדיקה שערכתי במאגרי מידע מקוונים, ארכיונים, עיתונות התקופה, ובספרים העוסקים בתולדות "מפלגת התאחדות התימנים" גיליתי להפתעתי כי אדם בשם "יוסף כהן", שהיה מראשיה ומנהיגיה של מפלגה זו, שימש בתפקיד בכיר כגזבר מפלגת התאחדות התימנים בזמן הפרשה.

באותם כתבים מוזכר בפירוש כי מר יוסף כהן הוא לא אחר מאשר אביה של חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, וסבו של ח"כ צחי הנגבי.

בספרים ופרסומים רבים מתקופת הפרשה מוזכר איך מתוקף תפקידו כגזבר "מפלגת התאחדות התימנים", היה יוסף כהן מעורב באופן פעיל בפעילות המפלגה בזמן "פרשת ילדי תימן", כששימש כאיש הקשר והכספים של "מפלגת התאחדות התימנים" מול ההסתדרות הכללית, הג'וינט, הסוכנות היהודית, ושאר הארגונים הציונים המוזכרים תדיר כפעילים ושותפים ל"פרשת ילדי תימן " בדוחות ועדות קדמי ושלגי.

ממידע זה עולה, כי השר צחי הנגבי שמונה להיות אחראי על סריקת הארכיונים ופתיחתם, הוא בן משפחה ישיר של "צד מעורב" בפרשה משפחתית פוליטית ומפלגתית.
תמוה, אם כן, כיצד השר הנגבי לא יצא בגילוי ציבורי נאות החושף את "ניגוד האינטרסים" בשל מעורבותו המשפחתית והפוליטית/מפלגתית הפעילה של סבו יוסף כהן, ב"מפלגת התאחדות התימנים" בתקופת "פרשת ילדי תימן" – מפני שמפלגה זו העלתה כבר בזמן הפרשה טענות קשות נגד הממסד, ואותן טענות בדיוק נטענות כיום על ידי עמותות שונות למען "ילדי תימן החטופים".
גילוי נאות של הממשלה בכלל, ושל השר הנגבי בפרט – בדבר מעורבותו המשפחתית ופעילותו הפוליטית/מפלגתית של סבו ב"מפלגת התאחדות התימנים" בזמן הפרשה – יכולה הייתה לרמז על מנהל תקין. והיה מאפשר לציבור הרחב לשפוט כי אכן הוצב אדם ראוי וחסר פניות לתפקיד סריקת ופתיחת מסמכי ארכיון המדינה החסויים בעניין "פרשת ילדי תימן", אדם שהינו ניטרלי לחלוטין הפועל בשקיפות מלאה, שאין לו שום קשר ל"פרשת ילדי תימן" או כל ניגוד אינטרסים אישי, משפחתי, או פוליטי, מפלגתי או שלטוני.
ראוי שהגורמים הרשמיים ובראשם פרקליטות המדינה יבדקו את עניין מינויו של השר הנגבי לעומק, משום לכאורה הדבר מדליק נורות אזהרה רבות על הליך פתיחת ארכיון המדינה, וניקיון החקירה המחודשת סביב פרשת ילדי תימן – אותה יזמה הממשלה.
אני רואה לנכון להביע תמיהה על פעולותיו והתבטאויותיו של ח"כ הנגבי כשר בשתי ממשלות בהן כיהן, בשעה שהפרשה הועלתה מחדש על סדר היום. בין השאר הורה הנגבי על פתיחת קברים ללא תיאום עם 'ועדת קדמי', וכן התבטא בצורה מאד קטגורית כשר בממשלה ("היתה גזילה של מאות רבות של ילדים במזיד").
הדבר תמוה, מפני שהשר הנגבי לא סיפק שום ביסוס עובדתי או משפטי להתבטאויותיו. כמו כן, הנגבי לא טרח לערוך גילוי נאות ולחשוף, לא אז ולא עתה – את זהות סבו שהיה מעורב באופן פעיל בפעילות פוליטית במפלגת התימנים בזמן "פרשת ילדי תימן".
רק לשם המחשה – ברור הדבר לכל שהיתה קמה זעקה נוראה וצודקת בציבור לו נכדי דוד בן גוריון, או לוי אשכול/יוסף בורג/מאיר איצה לוין, לצורך העניין – ששמותיהם מוזכרים באופן תדיר כקשורים ל"פרשת ילדי תימן" – היו אלה שממונים לפקח על חשיפת ומיון מסמכי "פרשיית ילדי תימן" ועל הסדרת פרסומם לציבור הרחב – כמו גם קובעים את הקריטריונים לפרסום או הסתרת מסמכים..
עקב ההד הציבורי הנרחב לו זוכה הפרשה חייבת הממשלה, וכן הגופים המפקחים עליה – לחשוף את ניגוד האינטרסים המשווע, וחסר התקדים בישראל ויתכן בעולם, כשנכד מפקח על חקירה ממשלתית וסריקה מקדימה של ארכיונים בפרשיה, שבה יש לסבו קשר ישיר אישי משפחתי, מפלגתי ופוליטי..
נ.ב
להזכירכם – תפקידה המרכזי של ועדת החקירה הממשלתית הוא להחזיר את אמון הציבורי במעשי השלטון והתנהלותו, והשלטון מקבל הזדמנות נוספת מהציבור לתיקון הכשלים ותיקון דרכיו ומעשיו – ולדעתי, בעצם הפקדת החקירה בידי השר הנגבי, ללא גילוי נאות על רקעו המשפחתי – כל המטרות הללו מופרות בצורה בוטה וראוי שיתוקנו במהירות.
לטיפולכם המהיר אודה.
בכבוד רב
אבי זלינגר
רחוב פעמוני יוסף 10 תל אביב  62918
054-5767161  052-8010967
zelinger@inter.net.il

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. עלילות דם של אנטישמי מטורלל מזרע עמלק חלאת המין התת אנושי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.