1

האם הממשלה תטיל את " מלווה צוק איתן " על הציבור לאור אחדות העם – הסטוריית המלוות

" המלווה הלאומי " הוא סוג של הלוואה זמנית לממשלה, ולא מס המוטל על הציבור,  מין סוג של תחמושת חכמה ומדוייקת המוטלת על הציבור ברגע נתון שבו הממשלה עדיין פופולרית בציבור והיא ומצליחה לגייס רגשית את הציבור להלוות לה כסף ל" משימה לאומית " מוגדרת ויעודית.

סוג של  פרוייקט מיוחד, או מפעל לאומי אדיר לטובת העם, כמו למשל הגנה תלת שכבתית אווירית אנטי טילית על אזרחי ישראל  או פרוייקט " הכיפה הלאומית " .

תראו לי אזרח אחד או חבר כנסת  אחד שיתנגד להטלת מלווה כזה אחרי המלחמה הזאת – ויעילות מערכת " כיפת ברזל "  וההבנה הציבורית שהמערכת מנעה נזקים  אמיתים, הציבור במדינה כבר שכח מאופן גיוס הכספים האלו במלוות (חוץ מממערכוני הגשש החיוור)  ,אך ההימור שלי הוא שההסטוריה תמיד חוזרת .. והמלוה יבוא

ברור לחלוטין שמדובר בהרחבת תקציב הבטחון בתרגיל רגשי , בצורה שרק הממשלה ואנשי יחסי הציבור יודעים לעשות,  והורדת הלחץ מתקציב המדינה הלחוץ.

הסטוריית המלוות הלאומיים

המלווה האחרון שהוטל על הציבור היה  " מלווה מבצע שלום הגליל " בשנת 1982 , לאחר מלחמת שלום הגליל ,כדי לחזק את צה"ל ולהחזירו לכשירות אחרי המלחמה, ולתמוך בכלכלה שנפגעה, אולם למלווה הזה קדמו  5 מלוות לאומיים שכבר נשכחו מהציבור  .

א.  בשנת 1961-1967  הוטל על בציבור "מלווה  קליטה וחסכון " לקליטת העליה  הענקית ובניין המשק

ב.לאחר מלחמת ההתשה שנת 1970  הוטל"  מלווה  חובה – חסכון ובטחון  " לאישוש הצבא והכלכלה.

ג. לאחר מלחמת יום כיפור  1973 הוטל  " מלווה חובה"  ו" מלווה מרצון "  לחיזוק צהל  והכלכלה .

ד. לאחר צניחת הכלכלה למיתון ב 1975 הוטל " מלווה  תוספת יוקר"  " ומלווה  חסכון למעבידים "

ה. המלווה האחרון היה מלווה שלום הגליל ב 1982

כל המלוות היו " מלוות זכות"  לציבור שהם חובה לתשלום, והיו צמודים למדד במחירים לצרכן וקבלו גם ריבית ולמעשה הפכו ל" תוכניות חסכון"  מצויינות לציבור בעת האינפלציה הדוהרת, ומצד שני חלקם לא נפדה, כך שגם הממשלה הרוויחה מהמצב .

המלווה מנוכה במקור משכר העבודה המשולם

עקב מבנה המשק שרובו היה ציבורי- הסתדרותי עד שנת  1982 , המדינה נהגה לנכות במקור את המלווה הלאומי מהשכר המשולם ולהעניק לציבור תעודות מלווה בדואר,  או במקום העבודה  בגין ההלוואה שלקחה ממנו, אולם מאז המגזר הפרטי התרחב מאד ובנוסף  גם תשלומי הביטוח הלאומי עלו בצורה דרמטית,  והם מגיעים ל 90 מיליארד שקלים בשנה, והפכו לגורם משמעותי בתשלומי הממשלה לציבור .

סכום כל השכר במגזר הציבורי , השכר במגזר הפרטי פרטי ודמי הביטוח הלאומי המשולמים במשק  מגיעים לרמת 350-450 מיליארד שקלים בשנה.

כך שכל " אחוז מלווה " שישאב מכיסי הציבור יכניס בממוצע כ 4 מיליארד שקלים, שווה ערך כמעט לאחוז מס ערך מוסף ( 4.7 מיליארד)  כניכוי במקור, כך שהטלת 2.5 אחוז מלווה  " צוק איתן -כיפה לאומית " על השכר הכולל במשק ,יכניסו לקופת המדינה כ10 מיליארד שקלים בשנה שליש מהגרעון הצפוי השנה 30 מיליארד וסכום השווה להוצאות המלחמה והתעצמות הצבא וועזרה לעסקים שווה 1 אחוז תוצר .

מדוע מלווה לאומי ולא  מס עקיף

ההבדל העקרוני בין " מלווה לאומי " למס עקיף,  הוא שהמלווה לוקח יותר מהחזקים משום שהוא נגבה ישירות מהמשכורת , והוא לא מס צריכה על הוצאה כמו המע"מ.

המע"מ הוא מס פרוגרסבי הנגבה ב 100 אחוז מאלו שצורכים את כל כספם ושכרם החודשי למחייתם, ולמעשה משלמים מע"מ על כל כספם, לעומת אלו שחוסכים משכרם , אינם משלמים מע"מ על החסכון ומרויחים עליו 18 אחוז באי תשלום מע"מ.

המלווה פוגע זמנית בחזקים יותר, אך מכיוון שהוא "הלוואהלממשלה " ותוכנית חסכון ,הרי שיקבלו את כספם חזרה, כך שלא באמת ייפגעו מאבדן הכסף לחלוטין בקופות המדינה כמו אבדן המע"מ ולמעשה נפתחה לחזקים " תוכנית חסכון כפוייה" .

מדוע מלוה לאומי ולא אגרות חוב -קופסת הלוואה

המדינה מעונינת להשאיר לעצמה אפשרות ללוות ב" תנאי חרום בשווקים"  הבין לאומיים ומעבר של הגרעון מעל ל 30 מיליארד שקל לשנה הוא חריג ביותר (האוצר לווה כעת כל יום כ 90 מיליון שקל חוב על חשבון הדורות הבאים  למימוןהתנהלות המדינה, זה החור המוסתר של לפיד ונתנייהו שיתגלה בעתיד )

המילווה נותן לממשלה אוויר ללוות  כסף מהציבור בדמות חסכון שיוחזר וכך יאיר לפיד יספר לציבור שלא הטיל מס אלא פתח לציבור תוכנית חסכון לעתיד, והגופים הבין לאומיים ישתאו כמה נטל ניתן להטיל על אזרחי ישראל מבלי שיפתחו את הפה , ואנשי כיפת ברזל ופקידי המדינה כרגיל יבזבזו את הכסף חלקו לטובה ולחלקו לרעה עד המלווה הבא

נהנית ספר לחבריך ועשה לנו לייק  וSHARE

ניתן לפרסם בכל מקום תמורת לינק

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

One Comment

  1. בעניין מאמרך "המתנחלים נזרקו, הטייקונים נשארו" יש אפשרות להשיג את שמות החברות שמייצאות לעזה? תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.