2

בנק ישראל מחק הפסדים של 40 מיליארד שקל בדולר ינסה להעביר מיליארדים לממשלה

במשרד האוצר מתפללים כי שער הדולר ישמר ברמה הזאת עד לסוף השנה 2014 , כי יתכן שבנק ישראל יוכל להעביר רווחים טכנים מהפרשי הון וריבית שנוצרו מעליית הדולר משער 340-400  לכיסוי הגרעון התקציבי, משם שעל פניו נראה כי הבנק מורווח לפחות  ב 10- 5 מיליארד שקלים רווח נטו על קניית הדולרים שלו  ב 5 השנים האחרונות .

תאריך היעד לפרסום 30 במרץ

עתה נותר לחכות  ל30 במרץ  מייד לאחר הבחירות וסיום מאזן רבעון ראשון ורביעי של בנק ישראל , כדי לראות את הקרב שבין הפוליטיקאים לצמרת בנק ישראל להנעביר את הרווחים שנוצרו בדולר לטובת התקציב  וגם סטנלי פישר כנראה יגיע כדי לקבל צלש על מדיניות שגרמה נזקי עתק לכלכלה . הנזקים במאות מיליארדים והרווחים במיליארדים.

 ממוצע קניית הדולרים של בנק ישראל 3.8 שקלים לדולר

ניתוח שערי קניית הדולרים של בנק ישראל מצביע כי ממוצע הקניות הרב שנתי עומד על 3.8 שקלים לדולר, כך שאם הבנק יסיים את השנה בשער דולר 3.88-400 הרי שהרווח  הטכני שייווצר לבנק עומד על 2 אחוז מקניית הדולרים ב 90 מיליארד דולר  או קרוב ל 2 מיליארד דולר שהם כמעט 8 מיליארד שקלים .

לנתונים אלו אין שום אישור משום מקום והם חושבו על ידי, נתונים אלו לא מפורסמים באופן רשמי  בשום מקום משום שבנק ישראל לא התהדר בהפסדיו, כך שהבנק יעשה כל מאמץ לשמור את השער הדולר ברמות אלו ולהעביר לראשונה שנים רווח  לאוצר כנהוג ביחסי  בנק מרכזי ואוצר מדינה ולמצב את עצמו לאחר 5 שנים של משבר וניהול כושל כבנק אחראי ומצליח  כפי שעשה זאת הפדרל ריזרב שהרוויח כ100 מיליארד דולר הההרחבה המוניטרית שביצע והשקיע את הכסף באגרות חוב ודולרים שקנה מול היורו ברמת 150-160 ליורו ,המחיר היום 112 ליורו .

המדוע הדולר עלה בחדות  ?

הספין הממשלתי טוען שהתחזקות הדולר בעולם גרמה להתחזקות הדולר בישראל ,אך זאת רק 20 אחוז מהאמת – והתופעה האחרונה שגרמה להתחזקות הדולר בישראל  +בדיקה שעשינו היום  מצביעה על כך שלא נוצרה אינפלציה כלומר כוח הקנייה נמוך מצביע על מיתון חריף  ואילו עליית הדולר לא מצליחה להגדיל את היצוא שנפגע מירידת היורו  כלומר כל הפיחות רק בלם מגמת התכווצות של כלכלת ישראל והתחזקות הדולר היא רק סיבה משנית בסיפור של פיחות הדולר.

מהן הסיבות המרכזיות לעלית הדולר ?

א. עם סיום המבצע בעזה נעלמו מישראל 300,000 תיירים בחודש, מה שגרם לאבדן כניסת דולרים מתיירים בהיקף של  חצי מיליארד

דולר בחודש

ב.   ירידה חדה של 10 אחוז  ביצוא הישראלי עקב שערי הדולר הנמוכים וחוסר תחרותיות חברות היצוא  גרעו עוד כ מיליארד דולר יצוא בחודש

ג. קניות הדולרים של בנק ישראל לאזן את יצוא הגז תמכו  בעוד 200 מיליון דולר ביקוש בחודש

ד.  הפסקת רכישת דירות יוקרה  על ידי משקיעים זרים מחול לאחר ההפסד הישראלי במבצע בעזה ואבדן הבטחון בישראל גרעו כ 200

מיליון דולר כסף שחור שנכנס לישראל בחודש

ה. העליות בוולסטריט שהסיטו  מטבע  זר לשווקי המניות בחו"ל יצרו ביקוש של כ מיליארד דולר בחודש

ו.ירידת הריבית על אגרות החוב הממשדלתיות מתחת לאגרות החוב האמריקאיות הקטינה את תיאבון קונה האגח מחול לקנות אגח ישראל  כ

חצי מיליארד דולר  בחודש .

ז. ירידת האמון בניהול התקציב המתנהל בגרעון של 5 -3 אחוז  גרמה להפסקת השקעות  באגח בישראל והסטה לדולר  .

הצטברות כל הגורמים האלו כשהמבצע בעזה חיסל את כניסת הדולרים לישראלו היה הטריגר שגרם לפיחות המואץ בשער השקל .

מי שלוקח קרדיט הוא בנק ישראל אבל האחראי האמיתי הוא מנהיג החמאס שפתח במלחמה מול ישראל  ויצר את הטריגר לפיחות

סיכום נראה שהדולר יוסיף ויתחזק עקב העובדה שהממשלה נמנעת משינויים מבניים שיאיצו את היצוא  ויגבירו צמיחה.

נהנית ספר לחברך  ועשה לנו לייק

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

2 Comments

  1. יופי של ניתוח רק חבל שהוא בדיעבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.