3

איך נציל את ערוץ 10 ללא עלות למדינה,ונקנה לציבור חינוך כלכלי

600-800 מיליון שקל שנלקחו בגבייה עודפת מהמשקיעים בבורסה  בניגוד לחוק בעמלות מסחר ואגרות, שוכבים בפקדונות הבנקאיים של הבורסה לניירות ערך בתל אביב והרשות לניירות ערך ללא שימוש, והיום פרסם משרד האוצר מכרז כספי לחינוך פיננסי של הציבור 10-2012,  זאת בשעה ש2 הגופים האלו לא השקיעו אפילו שקל אחד בחינוך פיננסי של הציבור שזה הוא תפקידם, וזה מה שעושים מקביליהם בכל העולם, שמחנכים את הדור הבא של המשקיעים בחלק מהכנסותיהם, הפניית 10 אחוז מהפקדונות  60 מיליון שקל לשנה להקמת ערוץ כלכלי  בניהול ערוץ 10, תפתור את הבעייות  הפיננסיות של הערוץ ותשרת בצורה אופטימלית את מכרז האוצר לחינוך פיננסי, מכיון שהאוצר עומד להוציא 20-30 מיליון שקל לשנה על חינוך פיננסי,והמהלך הבא רק יחסוך לו כסף רב שכבר לא יוציא והציבור יקבל ערוץ כלכלי צרכני.

כסף להשקעה בחינוך פיננסי

המדינה והאוצר לא צריכים  להשקיע שקל אחד  בהצלת ערוץ  10 , אלא רק לחייב בחוק את הגופים האלו להעביר 5אחוז מהכנסותיהם כ60 מיליון בשנה,לחינוך כלכלי צרכני ולתמיכה בערוץ טלויזיה כלכלי-חינוכי צרכני,-שיווקי בדיוק כמו שעושה מועצת החלב הלול, הבקר, הזיתים והדבש שמשקיעות בחינוך ענפי, מה גם שישראל היא המדינה היחידה בעולם המערבי ללא ערוץ טלויזיה כלכלי -צרכני, למרות התוצר הענק של המדינה שעומד על 1000 מיליארד שקל ,250 מיליארד דולר, פי כמה ממדינות בעלות ערוצים כלכלים צרכניים והגיע הזמן להצטרף לעולם.

המהלך יציל מיידית את ערוץ 10 וגם ויקנה לציבור חינוך פיננסי – צרכני בדיוק כפי שרוצה משרד האוצר ביוזמתו, ואין כלי טוב יותר מלהעביר לציבור מידע מאשר הטלוויזיה שכיום מעבירה לציבור תוכניות בישול ואשליות, וסוף סוף יעשה שימוש ראוי בטלוויזיה לערוץ עם גרם אינטליגנציה, בדיוק כפי שהיה נהוג בשנות השמונים בלימודי אנגלית מתימטיקה ואחרים בבתי הספר דרך הטלויזיה בצורה יעילה מאד, כשבמקביל ישודרו גם תוכניות צרכניות- כלכליות שיעשירו את הציבור וישרתו את הביקושים הכבושים לידע בתחום.

ברור לחלוטין שהכנסת ערוץ 2 כשותף בערוץ או שותף לשידור, וגם את העיתונים הגדולים והכלכלים בתוכן תאפשר לספק  תוכן רב ולהוריד את העלויות בצורה דרמטית ותאפשר לספק לציבור בקלות ידע רב בנושאים כלכלים שכרגע אינו מגיע אליו משתי סיבות טריוויאליות הראשונה היא שהעיתונים הכלכלים יקרים, ובטלויזיה קיים יתרון אדיר והוא שחלק גדול מהאוכלוסייה מעל גיל 45 כבר אינו רואה טוב ואינו יכול לקרוא עיתונים, אלא רק כותרות, והטלויזיה היא פתרון מעולה להעברת מידע  רב בקלות בצורה פאסיבית כמו הרדיו.

מונופולי הבורסה והרשות לניירות ערך חוגגים בקוקטילים

הבורסה לניירות ערך בתל אביב היא מלכ"ר או -מוסד ללא כוונת רווח, וגם מונופול למסחר בניירות ערך, והשילוב הזה אפשר לה במשך שנים רבות לתת לחברי הבורסה הנחה בדמי מסחר של מאות מיליונים בשנה " בשיטת הקוסט פלוס" כשהבורסה דאגה להגיע לרווחים יפים שכולם מעמלות הציבור מנופחות, ואילו הבנקים בפועל כמעט שלא משלמים עמלות מסחר אלא רק עמלת רישום פעולה של מספר אגורות לפעולה, למרות שהם גובים מלקוחותיהם עמלות של 20-30 שקל לפעולה פשוטה של 10,000 שקל.

פעולה לא חוקית זאת של הטבת מסחר לבנקים הזרימה מאות מיליונים לשנה של אי גביית עמלות על ידי הבורסה בתור רווח סמוי למאזני הבנקים, והכסף הזה שבחלקו היה צריך ללכת לחינוך הציבור והקניית השכלה כלכלית לא הגיע למטרתו, אלא זרם לקוקטילים וקבלות פנים ויחסי ציבור.

העסק פרח והבנקים הרוויחו מהשיטה מאות מיליונים, למעשה בתור מפעיל בורסה בודד מונופול ,הבורסה התמחתה בשוד הציבור כשהפעילה מערך לובינג משומןכדי  למנוע תחרות להקמת בורסה שנייה או פלטפורמות מתחרות, וגם כאן נשדד הציבור במשך שנים על ידי מונופול שמחזיק בקופתו מאות מיליונים ללא שימוש שמנע תחרות.

800 מיליון בקופות הבורסה  ורשות  ניירות  ערך ללא שימוש

כמות הכסף השוכבת בחשבונות הבורסה לניירות ערך בתל אביב מוערכת ב400 מיליון שקל, אם כי לאחרונה נבנה בניין חדש שבשנים הקרובות, אולם לא יהיה לו שימוש עקב המיתון החריף וירידת הנזילות הדרמטית בשוק ההון, ולכן ניתן למקם בבנין זה את הערוץ הכלכלי ליד הבורסה לניירות ערך, ולחסוך עוד מיליונים בשכר דירה  ומינהלות.

גם רשות ניירות ערך פעלה באותו שיטה, כשבמקביל לגל הפרסומים על תפיסת חשודים בהונאות פיננסיות ,שדדה את הציבור על ידי גביית רשיונות ניהול, ואגרות הנפקה, ותשקיפים, ואגרות שונות ומשונות, בהיקפים מטורפים ללא שום בקרה של הכנסת, עד שיום אחד התברר מבדיקת מאזני הרשות שבקופתה שוכבים מאות מיליונים של כספי ציבור שנגזלו על ידי האגרות המיותרות שגבתה, בשעה שידעה שהכסף הזה אינו נחוץ לה לפעולותיה בשגרה או לתפקודה, והוא מוערך כיום ב400-500 מיליון שקל ששוכבים בבנקים ללא כל שימוש וצוברים אבק ולא נותנים שום תמורה.

מידי חודש האוצר מזרים לתעשייה צבאית  60 מיליון שקל ולגופים אחריים מאות מיליונים ללא היסוס, וכאן מדובר בכסף קטן עבור האוצר, שאינו יוצא אפילו מכיס המדינה,אלא מכספי רשויות מדינה עם כיסים עמוקים  תלויות במשרד האוצר ובפיקוחו, שלא בצעו את עבודתן ותכליתן כראוי ,למרות שקבלו הגנת מונופולים ומלכר"ים מהמדינה ונצלו זאת לרעה לחלוטין.

20 יום לביצוע  הקמת ערוץ  טלויזיה כלכלי

הקמת ערוץ פיננסי כלכלי -צרכני שיווקי שרק ישפיע לטובה על השיח בישראל היא עניין של החלטה וביצוע ב20 יום בלבד, וכמובן הוא יהיה סוגה עילית לשם שינוי, וישרת את צרכי הציבור בצורה מלאה ואת הביקושים הכבושים של הציבור ללמוד ולהשכיל, ולמעשה בשלב ראשוני נדרש רק אולפ ןוהקמתו להעלאתו לשידור תקח בדיוק 20 יום לא יותר.

המהלך יאפשר להציל את ערוץ 10  שיתייעל מעט אבל יקבל עוד 60 מיליון שקל שימעו את סגירתו ובנוסף  גם גופי תקשורת אחרים יהנו מהמצב, וגם הציבור יקבל תמורה מלאה וידע כלכלי צרכני שחסר לו,מה שלא עושה ערוץ 1 הממלכתי  שהוא בשליטת המדינה ששורף 1 מיליארד שקל בשנה בהתעסקות בשטויות, או העברת דבר הממלכה כפי שהשלטון רוצה שנראה אותם  ועושה הכל כדי להרדים את הציבור .

מעניין אם פקידי האוצר יכולים לצאת מהקופסא ולקבל החלטה שתציל את ערוץ 10 ותשרת בדיוק את המכרז לחינוך פיננסי של הציבור שפרסם היום  משרד האוצר ,  או שהכל פוליטיקה  ושלטון

Avi-Zelinger

גר בתל אביב 57, מתעניין בנושאי כלכלה, מדינה, הסטוריה, בורסה שוק ההון ועוד. חושב קצת אחרת, משתדל להנות מהחיים כמה שאפשר. טכנולוג, מייקר, מפתח פטנטים, מכונת קריאה אנושית, מומחה לטכנולוגיית מידע, כריית ואיתור מידע, ארכיונים, מומחה למשימות מיוחדות ופרוייקטים מיוחדים. מומחה להסטוריה של יהודי תימן ואחרים. מומחה לסלטים יהודיים/ בלקנים למינהם, מפתח מוצרי מזון ושיטות שימור. מפתח הטרפז ואימון קומנדו לחיזוק הגוף, הסיבולת, הנשימה, והשרירים . אוהב גבינות, יין, נקניקים, בשר, חמוצים אלכוהול, קפה, ואת כל החטאים ומסיבות, וכל מה ששובר שגרה ומעניין.

3 Comments

 1. “מימיו של ספרטקוס-וויסהופט,עד לימיהם של קארל מרקס,טרוצקי,בלה קון,רוזה לוקסומבורג ואמה גולדמן,
  הקנוניה העולמית הזאת היתה השורש העיקרי של כל תנועה מחתרתית במאה ה 19,וכעת בסופו של דבר תפסה את העם הרוסי בשערות ראשו.“

  ווינסטון צ'רצ'יל

  עכשיו זה תפס גם אותנו בשערות בישראל.

  hxxp://video.google.com/videoplay?docid=-7106277166680261195

 2. אבל החינוך הכלכלי שהם יעעניקו לו הוא חינוך כלכלי מסוג "אבא עשיר אבא עני" או מהסוג הנאו קלאסי = נאו ליברלי.

  אולי אין טעם להציל את ערוץ 10? אולי המדינה קטנה על 2 ערוצים מסחריים? אולי הגיע הזמן לסגור את הערוץ הראשון ולפטר את רוב העובדים בו, ולשכור במקומם עובדים מערוץ 10 לשם הקמת שירות ציבורי איכותי באמת?

  • לאזרח דרור – אם יסגרו ערוצים וישארו עם ערוץ אחד בלבד לא תהיה ביקורת ממשלתית. הערוץ יהיה שייך לשלטון ולא תהיה דמוקרטיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.